Pražská lékařka chce po pacientech dar 550 korun. Jinak je odmítne

31.03.2012 20:02

Pražská praktická lékařka Janka Tóthová vyžaduje po svých pacientech „sponzorský dar“ 550 korun. Jinak jim prý naznačuje, aby si vyhledali jiného doktora. Česká lékařská komora je na ni ale krátká.

Pražská lékařka chce po pacientech dar 550 korun. Jinak je odmítne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto
reklama

„Poprvé po mně chtěla podepsat darovací smlouvu na 550 korun loni. Tehdy jsem odmítl a vzal jsem si dokument domů na prostudování. Při další návštěvě po mně příspěvek chtěla znovu a řekla, že si mám hledat jiného doktora, pokud odmítnu," prozradil jeden z pacientů serveru iDnes.cz.

Stejné zkušenosti se „sponzorským darem“ potvrzují i další její pacienti na internetu. "Od roku 2011 se paní doktorka rozhodla, že po každém pacientovi bude vymáhat 550 korun jako 'dar'. Když jsem jí řekla, že nemám peníze, že jsem studentka a že si to nemůžu dovolit, tak mi oznámila, ať si hledám jiného lékaře nebo že mě nebude objednávat," stěžuje si mladá pacientka.

Podle Tóthové slouží dar na „pokrytí nákladů a rozvoj vybavenosti nestátního zdravotnického zařízení, především na zajištění objednávání prostřednictvím recepční, dále komunikace s ordinací cestou e-mailů za účelem objednání, konzultací, a pod.“.

Pokud by Česká lékařská komora usvědčila lékařku z vymáhání neoprávněného poplatku, může jí odejmout oprávnění nebo uložit pokutu U Tóthové se však nic neprokázalo. "Neprokázalo se, že by lékařka vynucovala ošetření zaplacením 550 korun. Je to tvrzení proti tvrzení," uvedl mluvčí Michal Sojka.

 

To samé tvrdí i ministerstvo zdravotnictví. "Z vyjádření zástupce vyplývá, že se jedná o dobrovolnou platbu na služby, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, a že žádnému z pacientů, který odmítne příslušnou částku zaplatit, není odepřena zdravotní péče,“ prohlásil mluvčí Vlastimil Sršeň.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp padal smíchy kvůli covidu: Herec hraje, dokud nechcípne. A teď...

14:24 Karel Šíp padal smíchy kvůli covidu: Herec hraje, dokud nechcípne. A teď...

Jak se hercům v divadle hraje za časů koronaviru? Jinak než dříve, to je jisté. Publikum je zarouško…