Pražský magistrát zavede ombudsmana pro evropské fondy

20.08.2017 6:40

Magistrát zavede ombudsmana pro evropské fondy, který bude posuzovat stížnosti žadatelů a příjemců dotací a zároveň zachová jejich anonymitu. ČTK o tom informovala radní pro evropské fondy Irena Ropková. Od začátku září se zájemci budou moci na ombudsmana obracet v rámci operačního programu Praha - pól růstu ČR.

Pražský magistrát zavede ombudsmana pro evropské fondy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

"Ombudsman již byl vybrán, a to z řad současných externích poradců odboru evropských fondů. Mohu již nyní říci, že se jedná o uznávaného experta na oblast evropských fondů, který zároveň velmi dobře zná fungování odboru a procesy spojené s čerpáním evropských dotací," řekla na dotaz ČTK Ropková. Konkrétní jméno neuvedla, zveřejní ho později.

V případě pochybností nad postupem pracovníků odboru evropských fondů ombudsman na žádost zájemce posoudí situaci a doporučí řešení a nejvhodnější postup, aniž by byl žadatel konfrontován s pracovníky odboru. Ombudsman tak bude vykonávat činnost mediátora mezi stranami.

"Dosud mi u stížností nezbývalo nic jiného, než vytvořit podmínky pro společné jednání mezi odborem a stěžovateli, do kterých ale nemohu zasahovat. Pozice ombudsmana tuto činnost dle mého názoru zvládne řešit mnohem lépe. Ombudsman bude také striktně dodržovat vlastní nestrannost a anonymitu stěžovatelů," uvedla radní.

Aktuálně jsou v rámci operačního programu schvalovány hlavně žádosti o dotaci a stížností není mnoho. "Již se ale blíží období, kdy se z velké části žadatelů stanou příjemci dotací, kteří budou podléhat finančním kontrolám projektů, přičemž bude nepochybně docházet ke sporům ohledně způsobilosti výdajů," upozornila radní.

V rámci programu Praha - pól růstu ČR může hlavní město v tomto programovacím období přerozdělit 11 miliard korun. Magistrát vyzývá žadatele v takzvaných výzvách. V rámci nich bylo k loňskému listopadu vyčerpáno 73 procent všech peněz programu.

Operační program Praha - pól růstu ČR se zaměřuje na čtyři priority. První z nich je zacílená na posílení výzkumu, technologického rozvoje a inovací. Další je udržitelná mobilita a energetické úspory, třetí je zaměřena na podporu sociálního začleňování a boj proti chudobě a poslední na vzdělání a podporu zaměstnanosti.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Lžou vám. Není to jen tak." Ivan Langer u Soukupa šokoval občany, pokud jde o virus

10:12 ,,Lžou vám. Není to jen tak." Ivan Langer u Soukupa šokoval občany, pokud jde o virus

Ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup si do svého studia pozval bývalého ministra vnitra Ivana Langera…