Pražský muslim z rádia: Někdo zabíjí kvůli Prorokovi, někdo kvůli lepším jahodám jako u vás na Moravě. A sranda z víry je urážka

12.01.2015 19:08

Jak by reagoval, kdyby české noviny otiskly karikaturu proroka Muhameda, kdo šéfuje českým muslimům nebo zda by chtěl, aby muslimské právo šaría platilo i v Evropě. O tom diskutoval v pondělním vydání pořadu Dvacet minut Radiožurnálu s jeho moderátorkou Helenou Šulcovou člen pražské muslimské obce Raed Shaikh.

Pražský muslim z rádia: Někdo zabíjí kvůli Prorokovi, někdo kvůli lepším jahodám jako u vás na Moravě. A sranda z víry je urážka
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

Moderátorku Helenu Šulcovou nejprve zajímal jeho názor na islámské právo šaría. Shaikh ji ujistil, že šaríu v Evropě nechce. Ale zároveň odmítl, že šaría stanovuje drakonické tresty, jako je kamenování nebo sekání končetin, což si lidé s tímto slovem spojují.

Ukamenování je trest za cizoložství. Pro ženy i pro muže

Připustil, že šaría stanovuje ukamenování jako trest za cizoložství. A to jak pro muže, tak pro ženy. Na druhou stranou poukázal, že v řadě muslimských zemí, jako je Egypt, Tunisko, Turecko, Indonésie či Malajsie se trest kamenováním nepraktikuje. To činí extremistická hnutí jako je Taliban v Afghánistánu nebo Boko Haram v Nigérii.

Podle Shaikha je věc teologů, kdo a za jakých podmínek má být ukamenován. A zda to v dnešní době není už zastaralý trest, jestli by neměl být nahrazen například doživotím.

Někdo vraždí kvůli urážce proroka, jiný kvůli jahodám

Krvavé útoky v Paříži si vysvětluje fanatismem jejich aktérů. „Někdo zabíjí pro pomstu proroka, někdo zabíjí proto, že soused má lepší jahody,“ uvedl s tím, že právě to se prý stalo loni kdesi na Moravě.

Tvrdil také, že neslyšel o žádném českém muslimovi, který by šel bojovat do Sýrie. Zdůvodnil to tím, že v naší zemi žijí jiní muslimové, než ve Francii. Jsou to prý vysokoškolští studenti, nebo mladí lidé, kteří už vysokou školu vystudovali.

Když si někdo chce dělat z vaší víry srandu, je to stoprocentně urážka

Příliš vyjadřovat se nechtěl ke karikaturám proroka Muhameda. Když je vidí, prý v nich nevidí žádného proroka Muhameda, ale jen nějakou kresbu. Ale: „Stoprocentně je to urážka, když si někdo z vaší víry chce dělat srandu,“ uvedl s tím, že pokud by karikaturu proroka Muhameda otiskly české noviny, pravděpodobně by se obrátil na soud.

Na otázku, kdo že je „šéfem“ muslimů v ČR, odpověděl, že je tu řada organizací, které české muslimy sdružují. Mezi některými z nich jsou spory. Každou z těchto organizací někdo vede, ale o nikom z nich se nedá říct, že by byl „šéfem“ českých muslimů.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šaškec: Umělec trpí kvůli Zemanovi! padlo. A teď je ostuda. A obrovská sranda

8:46 Šaškec: Umělec trpí kvůli Zemanovi! padlo. A teď je ostuda. A obrovská sranda

V sobotu večer v Rudolfinu herci napjatě čekali na to, který film získá nejvíc ocenění a tím i sošek…