Pražský pravoslavný arcibiskup hovořil v Oděse o Hurvínkovi. Myslel tím svůj protějšek. Věřící jen žasnou

7. 12. 2018 12:32

ParlamentníListy.cz byly v pátek upozorněny několika čtenáři, kteří patří mezi pravoslavné věřící, na zajímavý okamžik. Jedná se o listopadovou návštěvu pravoslavného arcibiskupa pražského Michala Dandára na Ukrajině. Tam podle všeho navštívil proruskou část tamější pravoslavné církve.

Pražský pravoslavný arcibiskup hovořil v Oděse o Hurvínkovi. Myslel tím svůj protějšek. Věřící jen žasnou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kostel, ilustrační foto
„Jistě víte o dění na Ukrajině, kde se pravoslavný Moskevský patriarchát snaží udržet svůj vliv na části Ukrajiny, ale zároveň cařihradský Ekumenický patriarchát (v Istanbulu) plánuje všechny ukrajinské pravoslavné církve sjednotit do nové samostatné pravoslavné církve Ukrajiny zcela oddělené od Moskvy. Je to složitý proces, který sahá hluboko do historie a na pozadí je samozřejmě současná velká politika,“ obdržela naše redakce zprávu od dobře informovaného zdroje. 
 
Michal Dandár proto zavítal do Oděsy, aby vyjádřil podporu ukrajinské pravoslavné církvi. „Jsme všichni s vámi – jak Češi, Slováci, tak Zakarpatci, a dokonce i ortodoxní Němci – měli bychom být jako jedna rodina. Vaše radosti jsou naše radosti, vaše neštěstí je naše neštěstí. Musíme se navzájem podporovat slovem i modlitbou. V naší diecézi se při každé liturgii čte modlitba za mír na Ukrajině, za jednotu církve,“ řekl podle serveru spzh.news Michal Dandár na setkání na Ukrajině.
 
Autor: Reprofoto YouTube Foto:  Pravoslavný arcibiskup pražský Michal Dandár na návštěvě na Ukrajině
 
Právě toto setkání komentuje náš zdroj, který si v jeho projevu všiml jedné zajímavosti. „Je velmi udivující, s jakou iniciativou se do toho sporu zapojil arcibiskup pražský Michal Dandár, který byl 24. 11. v Oděse na návštěvě u proruské části tamější pravoslavné církve a na kameru řekl, že cařihradský ekumenický patriarcha Bartoloměj se chová hloupě jako Hurvínek. A to, prosím, doslova, včetně vysvětlování ruským biskupům, co že to je ten Hurvínek. Je vidět, jak ruští biskupové se k tomu výstupu chovají zdrženlivě, přestože slova pražského arcibiskupa zněla v jejich prospěch, jenže daleko za hranou slušného chování.“
 
Michal Dandár, podle evidenčních záznamů byl spolupracovníkem StB, byl zvolen pražským arcibiskupem v rámci pravoslavné církve v České republice koncem roku 2014. Dříve působil jako zaměstnanec ruské pravoslavné církve, kde byl dlouhou dobu jako jeden ze zástupců v Německu. Dandárovo zvolení arcibiskupem bylo pro mnohé překvapením.
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Barbora Richterová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Místo rozhovoru dohadování. Mezi moderátorem ČT Takáčem a šéfem komunistů Filipem to pořádně jiskřilo

20:36 Místo rozhovoru dohadování. Mezi moderátorem ČT Takáčem a šéfem komunistů Filipem to pořádně jiskřilo

Komunisti už nechtěli čekat, až se dostane na řadu jejich návrh na zdanění peněžních náhrad, které o…