Pražský primátor se na PL pustil do poslance Polčáka

13.09.2011 19:52

Pražský primátor Bohuslav Svoboda nesouhlasí s názorem Stanislava Polčáka ohledně rozpočtového určení daní. Zdůrazňuje, že Polčák byl zvolen na kandidátce TOP 09 ve volebním kraji Praha, proto by měl její zájmy hájit.

Pražský primátor se na PL pustil do poslance Polčáka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprimátor Prahy Bohuslav Svoboda

„Pan Polčák byl zvolen na kandidátce TOP 09 ve volebním kraji Praha. Je proto pro mne naprosto nepochopitelné, jak tento zástupce pražských voličů může vystupovat přímo proti jejich zájmům," reaguje na poslance pro ParlamentníListy.cz primátor Bohuslav Svoboda. Jde totiž o novelu o rozpočtovém určení daní, podle níž by „ostrouhala" čtyři největší česká města, Praha, Brno, Ostrava a Plzeň. Vydělala by na tom však všechny menší obce.

Sledujeme téma: Rozpočtové určení daní

Poslanec Stanislav Polčák s tím souhlasí, ačkoliv byl nominován právě za metropoli. „Praha dostává na jednoho občana třicet tisíc korun ročně, u menších obcí je to sedm tisíc. Přitom to nemůže být ani jedna ku jedné, neboť je zjištěno, že větší města mají větší náklady např. na udržení bezpečnosti. Chceme ale docílit toho, aby ten rozdíl mezi Prahou a menšími městy byl trojnásobný," řekl v pořadu Hyde Park.

Související: Praha dostává 30 tisíc na hlavu, menší obce čtvrtinu, zlobí se Polčák

„Návrh ministerstva financí je samozřejmě cíleným útokem na hlavní město Prahu, neboť jeho důsledkem bude čistá ztráta 2,2 miliardy korun," nesouhlasí ale Svoboda, který „svoji" Prahu hájí.

„Pan Polčák neférově manipuluje s fakty, moc dobře totiž ví, že při globálním pohledu na rozpočtové určení daní - tedy při pohledu na rozpočtové určení daní obcím a krajům dohromady - Praha ani zdaleka nedostává tak velký násobek, jak říká, když vytrhává některé výpočty z kontextu," píše dál primátor a vyvrací Polčákovy údaje.

Související:

 


Celý text zaslaný ParlamentnímListům.cz:

Reakce primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody na včerejší vyjádření poslance a prvního místopředsedy STAN Stanislava Polčáka k rozpočtovému určení daní, které citují také parlamentnilisty.cz:

„Ve své reakci na výroky pana poslance Polčáka k novele zákona o rozpočtovém určení daní bych rád zdůraznil, že pan Polčák byl zvolen na kandidátce TOP09 ve volebním kraji Praha. Je proto pro mne naprosto nepochopitelné, jak tento zástupce pražských voličů může vystupovat přímo proti jejich zájmům. Návrh ministerstva financí je samozřejmě cíleným útokem na hlavní město Prahu, neboť jeho důsledkem bude čistá ztráta 2,2 miliardy korun. Pan Polčák neférově manipuluje s fakty, moc dobře totiž ví, že při globálním pohledu na rozpočtové určení daní - tedy při pohledu na rozpočtové určení daní obcím a krajům dohromady - Praha ani zdaleka nedostává tak velký násobek, jak říká, když vytrhává některé výpočty z kontextu. Pan Polčák rovněž manipuluje s programovým prohlášením vlády. Jeho přesná textace nejenže neobsahuje vůbec žádné vyčíslení jakéhosi násobku mezi Prahou a ostatními obcemi, ale neobsahuje ani cestu, kterou má být nového rozdílu dosaženo. Ani zdaleka tedy pana premiéra neváže k tomu, aby tak došlo na úkor hlavního města Prahy, na jehož obranu by se pan Polčák, zvolený hlasy Pražanů, v civilizovaném světě měl stavět."

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: panTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vrchol kampaně v Jihlavě: Koncert pro Vystrčila, koncert pro slušnost. Němcová dorazí s kyticí

21:46 Vrchol kampaně v Jihlavě: Koncert pro Vystrčila, koncert pro slušnost. Němcová dorazí s kyticí

Za pár dní se dosavadní předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v Jihlavě utká bezesporu v jednom z nej…