Pražští divadelníci vyvěsili tři slova, kterých už možná litují

14.06.2020 10:24

Švandovo divadlo na pražském Smíchově si takřka přes noc udělalo z řady svých příznivců zaryté odpůrce. Stalo se tak poté, co se rozhodlo podpořit ideál mezinárodního hnutí Black Lives Matter (na černých životech záleží), které v plné síle vstalo po smrti Afroameričana George Floyda při násilném zatýkání v americkém městě Minneapolis. „Trapnost. Propagace násilníku a vrahů,“ zaplavily facebookovou stránku divadla znechucené reakce. O nic méně překvapený nebyl ani právník Tomáš Tyl.

Pražští divadelníci vyvěsili tři slova, kterých už možná litují
Foto: Repro FB
Popisek: Švandovo divadlo v Praze podporuje hnutí Black lives matter (14.6.2020)
reklama

Švandovo divadlo se rozhodlo dát veřejnosti vedět, čí iniciativa v době násilných nepokojů s nimi rezonuje. Nad svůj vchod do divadla proto umístilo nepřehlédnutelný protirasistický slogan „Black Lives Matter“. O novinku, která zdobí divadlo, se pak formou fotografie podělilo i na svém facebooku. Tak ostré reakce vedení divadla zřejmě nečekalo.

Nekteré dokonce tento nápad tak popudil, že se zařekli, že práh dveří do Švandova divadla již více nepřekročí. „Tak s vaším divadlem končím, nebudu podporovat někoho, kdo podporuje teroristická hnutí,“ vzkázal divadlu Tomáš Polata

„Co čekat od bandy komediantů, kteří žijou naprosto odtržení od reality většiny lidí. Za komoušů vám podobní podepisovali antichartu, ted se snažíte zalíbit jinými nesmysly,“ připojil se Hubert Gruber.

Přispěvatel do diskuse Tomáš Knitl vyjádřil svůj názor obrázkem s textem „Stop Black Terror“ (zastavte černý teror) a s nápisem „White Lives Matter“ (na bílých životech záleží). „České divadlo se zastává narkomana, násilníka odněkud z Ameriky?“ tázal se nevěřícně.

Nebyl jediný, kdo poukazoval na fakt, že černoch George Floyd měl na svém kontě řadu trestných činů, za které byl dokonce několikrát uvězněn. Během celosvětových protestů se kvůli jeho smrti rozkrývaly šokující detaily týkající se násilí, které páchal na ženách, loupežích a v drogových deliktech.

Uživatel Dave Manly pro přehled rovnou připojil i Floydův kriminální záznam.

Komentující Dáda Hrdová napsala divadlu, že „už neví, jak se ztrapnit“. „Tak kdy převedete divadlo na ty bílé s tmavým pigmentem? Nebo jenom si honíte triko? Neskutečné,“ dodala znechuceně.

„Za mého dětství komouši všude psali ‚Proletáři všech, zemí spojte se‘. Je hezké, že si po letech konečně našli nový slogan,“ okomentoval počínání Švandova divadla Dušan Bolek.

„Toto podporujete? Přidali jste se k tomuto hnutí, na jehož základě byla smrt nebezpečného hajzla a doposud nebyl nikdo odsouzen,“ přidal se ke kritice divadla Adam Šprysl. „Stydím se za vás a k vám již nikdy,“ doplnil.

Co si o celé záležitosti myslí, pak vyjádřil jednoduchým obrázkem s lidským exkrementem.

K fotografii Švandova divadla s novým nápisem se na svém facebooku vyjádřil také právník Tomáš Tyl. „Koukám, co za švandu dávají. ‚Pohřeb až zítra – Natálie Kocab‘. Aha. Tak tím se nám to vysvětluje. Kouknu jen tak zběžně, o čem to je – o ničem a na konci dovětek ‚upozorňujeme diváky, že se při představení na jevišti kouří – cigarety jsou v tomto případě považovány za rekvizity‘. Napadá mě několik otázek k osobě pokleknuté Natálky, co už není ani Kocábová, a ke kouření. No nic, já se vlastně ani ptát nechci,“ uzavřel svůj komentář.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nohavica? Zm*d, píše Matěj Hollan. Z ČSSD přišel souhlas. Došlo i na Landu

10:00 Nohavica? Zm*d, píše Matěj Hollan. Z ČSSD přišel souhlas. Došlo i na Landu

Otázka, zda je možné oddělit osobu umělce od jeho díla, se klade už dlouho. Nyní do ní zabředl býval…