Pražští zastupitelé museli přerušit jednání, na kterém volí primátorku i další vedení

26.11.2014 11:35

Zastupitelé hlavního města přerušili dnešní jednání, na kterém měli zvolit novou primátorku a vedení města. Důvodem je souběh magistrátního jednání s ustavujícím jednáním zastupitelů na Praze 4 a 8. Pražští zastupitelé se dnes sejdou opět v 18:00. Kandidátkou na primátorku je jednička ANO v Praze Adriana Krnáčová. Koalici utvořily ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN). Ve funkci dnes skončil dosavadní primátor Tomáš Hudeček (dříve TOP 09).

Pražští zastupitelé museli přerušit jednání, na kterém volí primátorku i další vedení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lídr pražské kandidátky Adriana Krnáčová
reklama

Zastupitelé ráno pouze složili slib zastupitelů, poté bylo jednání na návrh lídra Trojkoalice Petra Štěpánka (SZ) přerušeno. Magistrátní koalice má jen těsnou většinu jednoho hlasu, proto potřebuje mít na jednání přítomny všechny zastupitele. Problém souběhu zastupitelstev se týká například právě Štěpánka (SZ), který má být zvolen starostou Prahy 4, kde začalo jednání v 10:00.

Proti přerušení do 18:00 se postavil předseda zastupitelského klubu TOP 09 a končící náměstek primátora Václav Novotný. Ten přerušení označil za nedůstojné. Znovu jednat chtěl již od 13:00, zastupitelé jeho návrh ale nepřijali. K Novotnému se přidala i zastupitelka ODS Alexandra Udženija. Ani její návrh na přerušení jednání do 13:30 nebyl přijat.

V jedenáctičlenné radě má mít ANO kromě primátora další čtyři zástupce

Kandidátkou na primátorku je Krnáčová, která má mít na starosti boj s korupcí, veřejnou správu a legislativu. Další zástupci ANO budou řešit finance, majetek a majetkové podíly firem, bezpečnost, zdravotnictví a bydlení. ČSSD připadla doprava, sociální politika a problematika evropských fondů a školství. Trojkoalice má zase řídit oblasti životního prostředí, kultury a památkové péče a infrastruktury.

V jedenáctičlenné radě má mít ANO kromě primátora další čtyři zástupce, ČSSD a Trojkoalice pak po třech. Krnáčová by měla mít tři náměstky, Evu Kislingerovou z ANO, Matěje Stropnického za Trojkoalici a Petra Dolínka z ČSSD. Rozdělena jsou již i místa předsedů magistrátních výborů. Jedinou výjimkou je kontrolní výbor, jehož předseda bude z opozice.

Komunální volby v Praze vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů, těsně za ním s 16 křesly skončila TOP 09. Po osmi mandátech mají Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti získali stejně jako KSČM čtyři křesla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stánkař, který vyhnal Babiše: Známá osoba se do toho vložila. A pozor, další případ

14:20 Stánkař, který vyhnal Babiše: Známá osoba se do toho vložila. A pozor, další případ

Andreje Babiše podle všeho odmítli v Třeboni obsloužit. Trhovec řekl, že premiéra nenávidí a nic mu …