Před 10 lety přijala sněmovna prohlášení k Benešovým dekretům

23.04.2012 9:16

Před deseti lety přijala Poslanecká sněmovna usnesení k takzvaným Benešovým dekretům. Podle jednomyslně schváleného textu jsou právní a majetkové vztahy vyplývající z poválečných zákonů a prezidentských dekretů nezpochybnitelné, nedotknutelné a neměnné.

Před 10 lety přijala sněmovna prohlášení k Benešovým dekretům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus u řečnického pultu ve sněmovně
reklama

S myšlenkou, aby parlament přijal stanovisko k otázce Benešových dekretů, přišli předseda ODS Václav Klaus a sociálnědemokratický premiér Miloš Zeman. Zákonodárci tak měli podle nich reagovat na sílící kritiku dekretů ze strany německých, rakouských a maďarských politiků a členů sudetoněmeckých organizací.

V souvislosti s motivy, jež české politiky k přípravě deklarace vedly, však zazněly i skeptické hlasy. Podle nichž šlo o součást kampaně před blížícími se parlamentními volbami.

Text deklarace, jenž byl schválen všemi přítomnými poslanci, odmítl otevírat otázky související s koncem a výsledky druhé světové války. V prohlášení se rovněž konstatovalo, že rozsah a podmínky restitučního zákonodárství jsou zcela a výlučně v pravomoci českých ústavních orgánů. Hlavním předmětem dnešní kritiky některých dekretů je jejich neslučitelnost s principy demokratického právního státu. Češi navíc obecně nejsou v otázce dekretů jednotní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

20:51 Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

Naše minipříběhy z Chebska jsou možná banální, ale pro tuto dobu typické. Paní B., která má kadeřnic…