Před devíti lety vystřihli z Krausovy show tato Babišova slova. Šlo o aféry Agrofertu a taky o událost z ledna 1993

28.06.2020 5:20

Když se v roce 2011 v Show Jana Krause objevil tehdejší podnikatel Andrej Babiš, znala ho jen hrstka vyvolených. Nešlo o žádnou celebritu, ale o tvrdého podnikatele v oblasti potravinářství a zemědělství.

Před devíti lety vystřihli z Krausovy show tato Babišova slova. Šlo o aféry Agrofertu a taky o událost z ledna 1993
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Andrej Babiš v Show Jana Krause (2011)
reklama

Anketa

Je Jaromír Soukup dobrý moderátor? (Ptáme se od 24.6.2020)

3%
24%
hlasovalo: 11953 lidí
Nynější premiér však už tehdy působil abnormálně lidsky. Mluvil, jak uznal za vhodné, popisoval, co se dělo dříve, nebral si servítky. Sem tam zaměnil český výraz se slovenským. Ani dnes nic překvapivého. I přesto se řada jeho vzpomínek do hlavního pořadu nedostala. Dohledat se dají pouze v rámci videa „co jste neviděli“, na které se v dnešním materiálu PL soustředí.

Andrej Babiš v bílé košili a s krátce zastřiženými vlasy v Krausově show nejprve čelil otázkám týkajícím se jeho firem. Moderátora předně zajímalo, zdali si je všechny vůbec pamatuje.

„Tak jasně,“ reagoval Babiš. „Takže kdybyste je měl teďka vyjmenovat, tak byste to uměl, jo?“ vyzvídal Kraus. „Určitě.“ „A jak dlouho to tak trvá, než byste to spočítal?“ trval Kraus na svém. Babiš byl v tu chvíli klasicky odtažitý a mírně podrážděně odseknul, že neví. „My konsolidujeme dvě stě firem, dvě stě padesát. Ale myslím si, že bych je skoro vyjmenoval,“ doplnil. „Že byste vyjmenoval svých dvě stě padesát firem?“ pátral Kraus dál. „No to né, ale sto asi jo,“ doplnil Babiš, který chvílemi marně hledal opěrný bod. Jeho oči skákaly ze stropu na stůl, a od něj zase do publika.

Jan Kraus se následně pídil, proč Agrofert neobchoduje s rýží. Moderátor totiž sdělil, že každý den rýži snídá.

„Máme pekárny, mlíkárny, masokombináty, červené maso, bílé maso, drůbež. Normálně to, co každý den kupujete. Rohlíky, mražené věci,“ začal současný premiér s výčtem svých mnoha aktivit.

Po minutách ryzí zábavy, kdy šlo spíše o shrnutí a obecný pohled na bohatého podnikatele, začal Babiš po svém vysvětlovat, co vlastně znamená Agrofert. Řekl tak například, že nejsou žádnou součástí kuponové privatizace, nejsou prý ani Procházkovo dítě.

„To byl náměstek IPB, kde všichni čekali v předsálí, aby jim dal prachy. Potom ta IPB zkrachovala, a to nás stálo 240 miliard. Tady to české obyvatělstvo,“ spustil Babiš svým neopakovatelným tónem.

A v podobném duchu se nesla i vzpomínka na rozdělení Československa.

Anketa

Má smysl existence Senátu Parlamentu ČR?

4%
96%
hlasovalo: 17775 lidí
„Agrofert vznikl, protože Klaus a Mečiar se domluvili, že rozdělí Československo. Takže já jsem přijel v září 92, hledal jsem hotel, jsem zaparkoval v Průhonicích, tam jsem přespal a v lednu 1993 jsme začali dělat Agrofert se sto tisíci korun na účtě, čtyři zaměstnanci. To se dá všecko dosledovat,“ zmínil Andrej Babiš s tím, že „všechny ty kecy, co se kolem Agrofertu říkají, nejsou pravda“.

Kraus vzápětí připomněl údajné aféry, které se měly společnosti Agrofert týkat. To Babiše nadzvedlo.

„Nebyly žádné aféry, prosim vás!“ reagoval. Moderátor následně zmínil lobbistu Jacka Spyru, na něhož Agrofert podal v roce 2007 trestní oznámení. „Tu aféru Unipetrol si vymyslel pan Spyra! Pan Spyra, který mě vydíral a chtěl po mě deset milionů, aby zastavil nějaké vyšetřování v Polsku! A kde ho zatkli, víte to? V sídle Agrofertu!“ kontroval Babiš.

Celý záznam vystřihnutých pasáží rozhovoru doposud vidělo přes 100 tisíc diváků. Kanál Show Jana Krause ovšem nedovoluje na serveru Youtube diskutovat, tedy ani PL nemohou přinést žádné přesnější reakce sledujících.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Řvali, že jsem zabil 14 lidí.“ Kajínek odtajnil detaily svého útěku. A také mluvil o podivné neshodě útvarů v Praze a v Plzni

19:49 „Řvali, že jsem zabil 14 lidí.“ Kajínek odtajnil detaily svého útěku. A také mluvil o podivné neshodě útvarů v Praze a v Plzni

Asi nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který původně neměl do konce života opustit vězeňskou celu…