Před pěti lety Kanada znovu zavedla víza po občany ČR

13.07.2014 8:56

Kanada znovu zavedla vízovou povinnost po občany ČR před pěti lety, 14. července 2009, kvůli velkému nárůstu českých žadatelů o azyl. Po opakovaných protestech Prahy ji zrušila 14. listopadu 2013. Kanada po roce 1989 již předtím dvakrát zrušila vízovou povinnost po občany ČR, v dubnu 1996 a v listopadu 2007.

Před pěti lety Kanada znovu zavedla víza po občany ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cestovní pas

 Víza pro Čechy znovu zavedla Kanada v červenci 2009 poté, co tehdy během dvou let požádalo o azyl více než 2800 českých občanů. Šlo hlavně o Romy, kteří si stěžovali na pronásledování a rasismus. Po zavedení víz klesl počet českých žádostí o azyl o 99 procent a zároveň výrazně stoupla úspěšnost žadatelů o víza. 

Podle listu Toronto Star vydávala Kanada od roku 2009 Čechům ročně asi 8000 víz a schvalováno bylo zhruba 98 procent žádostí. Počet žádostí o azyl klesl z 2200 na 70 za rok. I díky zařazení ČR na kanadský seznam 37 zemí, které respektují lidská práva, pak Ottawa vízovou povinnost v listopadu 2013 pro Čechy zrušila. A letos v dubnu řekl v Praze kanadský ministr zahraničí John Baird, že Kanada neplánuje obnovit vízovou povinnost pro Čechy cestující do této severoamerické země. 

Potíže s kanadskými vízy nebyly záležitostí několika pár let. Kanada zrušila vízovou povinnost už v roce 1996, o rok později ji ale obnovila kvůli vysokému počtu migrantů žádajících o azyl. V roce 2007 pak Kanada podruhé zrušila víza pro české občany, to ale vydrželo jen dva roky. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…