Před pěti lety Kanada znovu zavedla víza po občany ČR

13.07.2014 8:56

Kanada znovu zavedla vízovou povinnost po občany ČR před pěti lety, 14. července 2009, kvůli velkému nárůstu českých žadatelů o azyl. Po opakovaných protestech Prahy ji zrušila 14. listopadu 2013. Kanada po roce 1989 již předtím dvakrát zrušila vízovou povinnost po občany ČR, v dubnu 1996 a v listopadu 2007.

Před pěti lety Kanada znovu zavedla víza po občany ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cestovní pas

 Víza pro Čechy znovu zavedla Kanada v červenci 2009 poté, co tehdy během dvou let požádalo o azyl více než 2800 českých občanů. Šlo hlavně o Romy, kteří si stěžovali na pronásledování a rasismus. Po zavedení víz klesl počet českých žádostí o azyl o 99 procent a zároveň výrazně stoupla úspěšnost žadatelů o víza. 

Podle listu Toronto Star vydávala Kanada od roku 2009 Čechům ročně asi 8000 víz a schvalováno bylo zhruba 98 procent žádostí. Počet žádostí o azyl klesl z 2200 na 70 za rok. I díky zařazení ČR na kanadský seznam 37 zemí, které respektují lidská práva, pak Ottawa vízovou povinnost v listopadu 2013 pro Čechy zrušila. A letos v dubnu řekl v Praze kanadský ministr zahraničí John Baird, že Kanada neplánuje obnovit vízovou povinnost pro Čechy cestující do této severoamerické země. 

Potíže s kanadskými vízy nebyly záležitostí několika pár let. Kanada zrušila vízovou povinnost už v roce 1996, o rok později ji ale obnovila kvůli vysokému počtu migrantů žádajících o azyl. V roce 2007 pak Kanada podruhé zrušila víza pro české občany, to ale vydrželo jen dva roky. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jsme všichni blbci? S Jaromírem Soukupem je to úplně jinak. Nejde do politiky, má ďábelský nápad, objevilo se

21:26 Jsme všichni blbci? S Jaromírem Soukupem je to úplně jinak. Nejde do politiky, má ďábelský nápad, objevilo se

Generální ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup před pár dny oznámil, že se vrhá do politiky. Řada kom…