Před pěti lety zemřel komunistický politik Vasil Biľak

5. 2. 2019 7:28

Komunistický politik Vasil Biľak, který zemřel 6. února 2014 v Bratislavě ve věku 96 let, patřil k hlavním představitelům čs. normalizačního režimu. V roce 1968 byl i jedním z pěti signatářů takzvaného zvacího dopisu, který pomohl legitimizovat invazi Varšavské smlouvy do Československa. Biľak, který to dotáhl až na hlavního ideologa KSČ, zůstal i po odchodu do důchodu v prosinci 1988 a po vyloučení z KSČ o rok později nezlomným stoupencem komunismu.

Před pěti lety zemřel komunistický politik Vasil Biľak
Foto: Nakladatelství BVD
Popisek: Vasil Biľak

Biľak se narodil do rusínské rodiny v obci Krajná Bystrá na severovýchodním Slovensku. Do komunistické strany vstoupil po druhé světové válce, během níž se účastnil Slovenského národního povstání. Opustil původní povolání krejčího a po studiu na Vysoké škole politické zahájil kariéru ve stranických i státních funkcích. Mezi roky 1954 a 1989 byl členem Ústředního výboru KSČ, od poloviny 50. let do roku 1968 tajemníkem a členem předsednictva Komunistické strany Slovenska.

Od ledna do srpna 1968 zastával funkci prvního tajemníka ÚV KSS, ve stejném roce usedl i do křesla tajemníka ÚV KSČ, v němž zůstal následujících 20 let. V létě 1968 připojil spolu s dalšími čtyřmi funkcionáři svůj podpis pod dopis, který vybídl Sovětský svaz k zásahu proti československému reformního procesu. Dopis tehdejšímu sovětskému vůdci Leonidu Brežněvovi nejspíš předal právě Biľak, který to nicméně popíral, stejně jako popíral autentičnost svého podpisu pod dokumentem.

Po okupaci se Biľak mimo jiné významně podílel na vzniku textu Poučení z krizového vývoje – oficiální interpretace událostí let 1967 až 1969. Dokument zdůrazňoval nutnost zásahu proti kontrarevoluci a vytvářel odrazový můstek pro další represe vůči „nepřátelským elementům“. Biľakovým přesvědčením neotřáslo ani vyloučení ze strany v prosinci 1989. Za podpis zvacího dopisu byl od roku 1991 trestně stíhán, bez nedostupného originálu dopisu ale soud o jeho vině nerozhodl.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

23:04 Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman se v pravidelném čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov věnoval…