Před sedmi lety zemřel Václav Havel: Mnozí politici prostřednictvím jeho slov varovali voliče. Promluvil i Tomáš Halík

18.12.2018 16:51 | Zprávy
autor: mp

V úterý uplynulo sedm let ode dne, kdy tento svět opustil poslední československý a první český prezident Václav Havel. U příležitosti tohoto smutného výročí na něj zavzpomínala celá řada politiků a dalších osobností veřejného života. Shodli se na tom, že hlas Václava Havla dnes v české společnosti schází.

Před sedmi lety zemřel Václav Havel: Mnozí politici prostřednictvím jeho slov varovali voliče. Promluvil i Tomáš Halík
Foto: Hans Štembera
Popisek: V den sedmého výročí úmrtí Václava Havla se v průběhu odpoledne na Jungmannově náměstí četly úryvky textů z Havlova díla, zavzpomínali pamětníci a lidé zapálili svíčku

Na Havla zavzpomínal teolog Tomáš Halík. Ve vyjádření, které přinesla ČTK, pan profesor konstatoval, že Václav Havel opustil tento svět, ale jeho ideály žijí dál a rozhodně v Česku nezemřou.  

ČTK řekl, že při vyslovení jména Havla mu naskočí spousta vzpomínek, ale i to, že je stále aktuálním symbolem hodnot, se kterými stojí a padá demokracie. „Vzpomínám si na ty dny po Havlově smrti. Na den jeho pohřbu, kdy většinou lidé naplní obchodní domy, ty obchodní domy v Praze byly prázdné. Ta nálada, to nebyl smutek, to bylo jakési slavnostní ticho,“ poznamenal. Potěšilo ho, že tenkrát i nyní se vzpomínek na Havla účastní hodně mladých lidí. „Takže ty hodnoty, které Havel ztělesňoval, jsem přesvědčen, že nezemřou v naší společnosti,“ zdůraznil.

Na Havla vzpomínali i politici. Členové hnutí STAN na sociální síti zdůraznili, že Václav Havel varoval občany před politiky, kteří lidem slibují, že za ně to či ono vyřeší. Takoví politici jsou nebezpeční, neboť jim jde v první řadě o to, získat moc a v honbě za ní naslibují leccos.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…