Před sedmi lety zemřel Václav Havel: Mnozí politici prostřednictvím jeho slov varovali voliče. Promluvil i Tomáš Halík

18.12.2018 16:51 | Zprávy
autor: mp

V úterý uplynulo sedm let ode dne, kdy tento svět opustil poslední československý a první český prezident Václav Havel. U příležitosti tohoto smutného výročí na něj zavzpomínala celá řada politiků a dalších osobností veřejného života. Shodli se na tom, že hlas Václava Havla dnes v české společnosti schází.

Před sedmi lety zemřel Václav Havel: Mnozí politici prostřednictvím jeho slov varovali voliče. Promluvil i Tomáš Halík
Foto: Hans Štembera
Popisek: V den sedmého výročí úmrtí Václava Havla se v průběhu odpoledne na Jungmannově náměstí četly úryvky textů z Havlova díla, zavzpomínali pamětníci a lidé zapálili svíčku

Na Havla zavzpomínal teolog Tomáš Halík. Ve vyjádření, které přinesla ČTK, pan profesor konstatoval, že Václav Havel opustil tento svět, ale jeho ideály žijí dál a rozhodně v Česku nezemřou.  

ČTK řekl, že při vyslovení jména Havla mu naskočí spousta vzpomínek, ale i to, že je stále aktuálním symbolem hodnot, se kterými stojí a padá demokracie. „Vzpomínám si na ty dny po Havlově smrti. Na den jeho pohřbu, kdy většinou lidé naplní obchodní domy, ty obchodní domy v Praze byly prázdné. Ta nálada, to nebyl smutek, to bylo jakési slavnostní ticho,“ poznamenal. Potěšilo ho, že tenkrát i nyní se vzpomínek na Havla účastní hodně mladých lidí. „Takže ty hodnoty, které Havel ztělesňoval, jsem přesvědčen, že nezemřou v naší společnosti,“ zdůraznil.

Na Havla vzpomínali i politici. Členové hnutí STAN na sociální síti zdůraznili, že Václav Havel varoval občany před politiky, kteří lidem slibují, že za ně to či ono vyřeší. Takoví politici jsou nebezpeční, neboť jim jde v první řadě o to, získat moc a v honbě za ní naslibují leccos.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obstrukce? Ústavní soud posvětil zbraň proti nim. Už Fialovi

10:59 Obstrukce? Ústavní soud posvětil zbraň proti nim. Už Fialovi

Zaseknutý parlament. To je výsledek „práce“ opozice a jejích obstrukcí. Podle zdrojů ParlamentníchLi…