Předčasné volby jsou nesmysl, jen by se vyhodily peníze, říká Jiří Zimola. Přesto, že prý ČSSD už nemá moc co ztratit...

18.05.2018 7:18

Statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola v rozhovoru pro páteční MF Dnes důrazně odmítl myšlenku uspořádání předčasných voleb. Jen by se vyhodilo osm set milionů korun oknem, ale jinak by se nemuselo změnit vůbec nic. Nové volby by mohly dopadnout stejně jako ty z října 2017. ČSSD se ale předčasných voleb nebojí. Hůř než teď už na tom být prý nemůže.

Předčasné volby jsou nesmysl, jen by se vyhodily peníze, říká Jiří Zimola. Přesto, že prý ČSSD už nemá moc co ztratit...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Zimola

„Jsem přesvědčen, že by předčasné volby nevyřešily vůbec nic. Jestli si Andrej Babiš nebo ODS či Piráti myslí, že by se nějak zásadně změnily poměry sil ve Sněmovně, tak by se to vůbec stát nemuselo a šlo by jen o vyhození osmi set milionů korun za volby. Ale ČSSD je v takové situaci, že se předčasných voleb už ani bát nemusí. Troufám si tvrdit, že méně, než máme teď, bychom už snad ani mít nemohli. Pro ČSSD by to tedy – snad kromě finančních nároků na volby – nemuselo znamenat nic tak fatálního,“ podotkl Zimola.

Je přesvědčen, že povinností politiků je jednat a ČSSD také jedná o sestavení vlády. Otázkou ovšem je, jak dopadne vnitrostranické referendum. Požadavek na zveřejnění pěti kandidátů na posty ministrů za ČSSD vnímá Zimola jako ohrožení výsledků referenda. Členové strany by totiž mohli sklouznout k tomu, že nebudou hodnotit ústupky, které si ČSSD vymohla na hnutí ANO, ale řeknou si, „nelíbí se mi Franta Vomáčka, budu v referendu hlasovat proti vstupu do vlády“.

Zimola prý s předsedou strany Janem Hamáčkem probírali možnost, že se jména kandidátů na ministry zveřejňovat nebudou, ale nakonec bylo přijato jiné rozhodnutí. Zazní pět jmen. Ale to ještě neznamená, že se tito lidé opravdu stanou ministry. Odpovědnost za nominaci nese v konečném důsledku Andrej Babiš (ANO) jako premiér a prezident Miloš Zeman, který navržené kandidáty nemusí jmenovat. ČSSD má prý dost kvalitních osobností, které může nabídnout.

Podle Zimoly bude na Hamáčkovi, zda bude např. trvat na tom, že na post ministra zahraničí nominuje europoslance Miroslava Pocheho, když dal Miloš Zeman najevo, že by konkrétně tohoto pána ministrem nejmenoval.

„V tomto případě je asi zbytečné vymezovat se proti názoru pana prezidenta. Sociální demokracie je bezesporu schopna najít další schopné kandidáty na post ministra zahraničí. Namátkou třeba Hynka Kmoníčka, Jana Kohouta, ale určitě by se jich dalo najít i víc. Zmínění dva pánové navíc mají i silný vztah k Praze,“ uvedl statutární místopředseda ČSSD.     

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle si někdo ods...? Výbušná fakta o smrti našeho vojáka v Afghánistánu

15:30 Tohle si někdo ods...? Výbušná fakta o smrti našeho vojáka v Afghánistánu

V Afghánistánu bohužel zemřel další český voják. V souvislosti s touto smutnou událostí se vynořuje …