Především ty uprchlíky vlídně vítáme, popsal mluvčí hnutí Duha svou misi na Balkáně

26.10.2015 22:28

Koordinátor dobrovolníků na Balkáně, mluvčí hnutí Duha Jan Piňos a etnolog, dobrovolník Michal Pavlásek v pondělním Interview ČT24 rozebírali pokračující uprchlickou krizi. Piňos popsal, co desítky dobrovolníků z Česka na Balkáně dělají. My je především vítáme, prozradil. Běženci jsou prý frustrovaní, často stojí po kolena v bahně, je jim zima a jsou nemocní. K dispozici je ale jen jeden lékař na čtyři tisíce lidí.

Především ty uprchlíky vlídně vítáme, popsal mluvčí hnutí Duha svou misi na Balkáně
Foto: archiv T. Jirsa
Popisek: Imigranti v Makedonii
reklama

Hned v úvodu Piňos poznamenal, že pomoc uprchlíků, k níž přistoupil, považuje za přirozenou. Jako ekolog se snaží pomáhat trpící Zemi i trpícím lidem. „Člověk, jenž tam na místě není, si to vůbec neumí představit. Proto bych si přál, aby i politici, kteří o tom rozhodují, dorazili na místo,“ vyjádřil touhu Piňos. Na místě viděl, že mezi uprchlíky jsou trpící ženy a děti, ale v médiích slyšíme o mladých, silných mužích, což je zkreslující.  

Host viděl proud tisíců lidí, kteří se nemají ani kam schovat, když začne pršet. „Naše hlavní práce je informační. My je vlídně přivítáme, řekneme jim, kde jsou, co s nimi bude dál a tak podobně. Tato práce je nesmírně důležitá, protože uprchlíci jsou velmi frustrovaní. V dešti mohou stát i po kolena v bahně a v odpadcích, což je děsivé. Připomeňme, že hovoříme o hraničním přechodu mezi Srbskem a Chorvatskem.“

Uprchlíci jsou často nemocní, ale dnes je to bohužel tak, že vychází jeden uprchlík na čtyři tisíce lidí. Přesto Češi dělají, co mohou, aby jim pomohli. Hrají prý také roli mediátorů mezi Srby a Chorvaty, kteří se prý příliš v lásce nemají. Češi proto působí jako prostředníci v jednáních. „Je to zjímavé, že jde o dva slovanské národy, které se nemají příliš v lásce, a prostředníka jim dělá třetí slovanský národ,“ poznamenal Piňas.

Politici hodně mluví, ale nic nedělají

„Já si myslím, že EU selhala. Bezpečnostní analytici varovali už před dvěma třemi lety před tím, co může přijít a EU se nepřipravila,“ posteskl si Piňas. Uprchlická krize prý bude testem evropské civilizace a občanská společnost ukazuje, že v této zkoušce může obstát. Reaguje totiž mnohem pružněji než politici. Ti toho hodně namluví, ale mnoho toho nenadělají. „My jsme asi 28. nejbohatší stát na světě, ale to, co posíláme na rozvojovou pomoc, je svým rozsahem směšné,“ udeřil host.

V krizi vidí jedno velké riziko. Do Evropy míří tisíce vzdělaných lidí, a až dorazí na místo, těžko najdou zaměstnání ve své původní profesi. Celé měsíce budou sedět ve sběrných táborech a jejich zklamání poroste. Právě rostoucí frustrace běženců bude problém.

Nemluvě o tom, že nás jednoho dne dožene ekologická krize. Afričané nebudou mít vodu ani energii, zatímco Češi vším plýtvají. To se bude muset změnit.

Utrpěla hrdost uprchlíků

Do vysílání vstoupil také Pavlásek, jenž prozradil, že na Balkáně působil už v době, kdy se ještě média o balkánskou cestu příliš nezajímala. To jsme vídali ještě obrázky uprchlíků přicházejících přes moře na jih Řecka  a Itálie. Ať už jdou z kteréhokoli směru, běženci to prý nemají lehké. Cestou utrpěla i jejich hrdost, protože doma patřili do střední třídy, ale v Evropě je vnímáme téměř jako žebráky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…