Předlouhý telefonát Obamy a Erdogana. Zřejmě šlo o...

21.02.2016 16:16

Podle listu The Independent přijal americký prezident Barack Obama hrozby tureckého prezidenta Erdogana ohledně vpádu do Sýrie po bombardování syrských Kurdů zcela vážně.

Předlouhý telefonát Obamy a Erdogana. Zřejmě šlo o...
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama
reklama

Podle novináře Patricka Cockburna, který svůj komentář pro The Independent sepsal, dosáhl syrský konflikt kulminačního bodu. 

Syrské ozbrojené síly útočí úspěšně v provincii Aleppo a postupují na sever směrem k turecké hranici. Na stejném území však s nimi válčí také syrští Kurdové, kteří za podpory USA ohrožují důležité zdroje dodávek jak bojovníkům Islámského státu, tak jiným skupinám, které se konfliktu účastní. Problémem je pak Turecko, které již několik dní ostřeluje pozice syrských Kurdů. Země také obviňuje syrské Kurdy z nedávného teroristického útoku a chce vpadnout do Sýrie. 

  • Původní text ZDE

Prozatím byly vždy takovéto hrozby plané, ale existuje reálná hrozba, že se země k vojenské operaci v Sýrii skutečně odhodlá. USA i Rusko jsou proti. Možná i proto páteční hovor mezi Erdoganem a Obamou trval dlouhých 80 minut, kdy se zřejmě, alespoň podle Cockburna, snažil Obama turecký protějšek přesvědčit, aby se útoku na Sýrii zdržel.

Podle jednoho z bývalých vysokých diplomatů na Blízkém východě se Turci i Saúdové snaží přesvědčit USA k pozemní operaci v Sýrii, sami tak však učinit nehodlají. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

16:03 Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

Z PROFILŮ Definitivní slovo ke kauze Peroutka, další komentář k situaci ve Spojených státech nebo ná…