Přední židovský rabín řekl toto o Putinovi. Zcela jasně

27.04.2015 8:36

Ruský prezident Vladimir Putin sklidll podle izraelského listu Haaretz slova podpory od jednoho z vrcholných zástupců židovské komunity žijící v Rusku. Šéf chasidského hnutí Chabad, spadajícího pod Federaci židovských obcí, Alexander Boroda řekl, že by se v případě pádu Putinova režimu ocitli ruští Židé v nebezpečí.

Přední židovský rabín řekl toto o Putinovi. Zcela jasně
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

„Židé v Rusku by si měli uvědomit rizika spojená s případným pádem Putinova režimu,“ prohlásil Boroda v pátek u příležitosti konání devátého ročníku židovské konference pořádané mezinárodní vzdělávací židovskou organizací Limmud FSU. Konference se konala v Moskvě za účasti 1400 židovských učenců. Boroda je hlavou jedné z několika ruských židovských organizací, které oceňují snahu ruského prezidenta umožnit zdejší židovské komunitě čítající asi 350 000 po desetiletích komunistické represe znovu rozvíjet své aktivity.

celý text v angličtině najdete ZDE

Samotný Vladimir Putin se nechal slyšet, že byly s vládní podporou opraveny desítky synagog a v hlavním městě stát nechal zřídit Židovské muzeum, které rovněž financuje. „V Rusku je prakticky neomezená svoboda vyznání a židovská obec musí zajistit, aby to tak bylo i v budoucnosti. Státní podpora náboženských institucí a ochrana Židů před antisemitismem je v Rusku větší než např. ve Spojených státech či evropských státech. Nemůžeme si dovolit ztratit to, čeho jsme v uplynulých letech dosáhli díky podpoře vlády,“ řekl mimo jiné Boroda ve svém projevu na konferenci.

Podle Borody by ruští Židé měli v souvislosti s opatřeními Západu proti Putinovu režimu pochopit, jak jsou nebezpečné a jaké neblahé následky mohou pro židovskou komunitu žijící v Rusku mít. Borodova slova lze chápat jako reakci na kritiku Putina ze strany liberálních Židů a Židů z Ukrajiny, kteří se otevřeně staví proti Putinovým snahám potlačovat občanské svobody, své politické konkurenty, ale v neposlední řadě je terčem jejich kritiky také anexe Krymu a údajná podpora vyhroceného nacionalismu. Viktoria Močilová z pořádající organizace Limmud FSU ovšem Borodova slova odmítla jako příliš jednostranná a nereprezentující názory všech účastníků akce. „Oceňují sice podporu ruských Židů ze strany vlády, ale stejně jako jiní ruští občané usilují o to, aby bylo Rusko demokratičtější,“ prohlásila Močilová.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Strana hulvátů a dobytků, rétorika jak od K. H. Franka. Tady nejde jen o jednoho čičmundu z Jesenice, varuje Petr Žantovský. Další důkaz mu poskytlo Šafrovo forum

7:36 Strana hulvátů a dobytků, rétorika jak od K. H. Franka. Tady nejde jen o jednoho čičmundu z Jesenice, varuje Petr Žantovský. Další důkaz mu poskytlo Šafrovo forum

TÝDEN V MÉDIÍCH Komunisté častovali své odpůrce mnoha ošklivými výrazy, ale o podřezávání sviní se n…