Předseda Ústavního soudu Rychetský se chystá na Hrad. Toto řekne nejen Miloši Zemanovi...

27. 10. 2016 17:45

Předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský se ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu vyjádřil ke kauze pana Bradyho a nadcházejícím oslavám státního svátku. Kdyby prý mohl, rád by se setkal s dalajlámou, ale měl podobně důležitý úkol. Cítil jako svou povinnost podpořit polský ústavní soud ve sporech s vládou. Na Hrad se prý chystá, ale leccos tam nejvyšším představitelům našeho státu řekne.

Předseda Ústavního soudu Rychetský se chystá na Hrad. Toto řekne nejen Miloši Zemanovi...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Rychetský
reklama

„Nerozmyslel jsem si to, samozřejmě že tam půjdu,“ oznámil hned v úvodu pořadu v odpovědi na otázku, zda se chystá zúčastnit oslav státního svátku ve Vladislavském sále. „To je tak významný státní svátek, že všechny ty šarády, které kolem toho teď vidíme, jsou tak nedůstojné,“ pokračoval. „Tohoto státního svátku si cení i pan Brady, který sem přijel právě na tento den, protože mu někdo volal. Jisté je, že pan Brady byl na vyznamenání navržen, posléze mu někdo volal, že byl vybrán, a on na základě toho přijel. Nepochybně pak bylo několik dnů na to, aby byl na ten seznam doplněn, aby to pan premiér podepsal a aby se na Hradě našla jedna židle navíc... V takové situaci není vhodné říkat: Dám mu vyznamenání při jiné příležitosti,“ kroutil hlavou ve studiu Rychetský.

V tu chvíli měli začít pracovat úředníci na Hradě a pana Bradyho tam prostě doplnit. V této souvislosti přidal vlastní nepěknou zkušenost s pracovníky prezidentské kanceláře.

Před časem do České republiky přijel předseda Evropského soudu a v praxi se stává, že je přijímán i na Hradě. Tentokrát ale na návštěvu přijel i se svým kancléřem, a to byl pro pracovníky Pražského hradu velký problém. „Až jsem nakonec musel zavolat přímo Miloši Zemanovi a trvat na tom, že na Hrad přijde i ten pan kancléř, protože náš host říkal: Já bez svého kancléře na Hrad nepůjdu. Mohl se mnou jít i za britskou královnou, a jestli se mnou nemůže jít tentokrát, tak na Hrad nepůjdu,“ vykreslil příběh Rychetský.

V tuto chvíli se nebojí o demokracii, ale o slušnost. „Teď nemám strach o demokracii, ale o slušnost a o etiku. Společnost je rozdělená a média v tom hrají podstatnou roli, protože to rozvášňují,“ vyčetl Rychetský novinářům.

Prohlášení vůči Číně bylo nepřiměřené, dokonce až směšné

Ve druhé polovině pořadu také prozradil, že by se rád dostavil na konferenci Fórum 2000 a setkal se s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou.

„Já jsem byl na Fórum 2000 pozván a velmi rád bych tam šel a s dalajlámou se potkal, ale já jsem měl podobný velmi důležitý úkol. Víme, v jakém stavu je polský ústavní soud, který slaví 30 let své existence. Soudci vedou spory s vládou, a když se měla odehrát konference u příležitosti výročí existence soudu, ale vláda to zakázala a nedala na to peníze. Ozval se ale primátor Gdaňsku, který řekl, že tu konferenci uspořádá a zafinancuje ji. „A já jsem považoval za svou povinnost tam jet a polský ústavní soud podpořit,“ prozradil předseda českého Ústavního soudu.

Vrátil se také k prohlášení prezidenta Miloše Zemana a dalších tří představitelů našeho státu vůči Číně, v němž ujišťovali asijského draka o našem nerozborném přátelství. „To se dělá, když je ohrožen stát. To bylo na místě v době mnichovské zrady, ale v té naší situaci to bylo nepřiměřené. Řekl bych až směšné,“ konstatoval Rychetský. V tomto duchu se prý chystá vyjádřit ke všem představitelům státu, kteří ono pročínské prohlášení podepsali.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš k nouzovému stavu: Izrael? Je to jinak. Zahoďte hádky, vyzval opozici

11:52 Babiš k nouzovému stavu: Izrael? Je to jinak. Zahoďte hádky, vyzval opozici

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes předstoupil před poslance, aby požádal o prodloužení nouzového stavu…