Předsedové Soukromníků a Svobodných na Zlínsku mají nepříjemné otázky. Jde o Čunka a nemocnici až za 8 miliard

19.03.2019 17:47

Krajský předseda Strany soukromníků ČR na Zlínsku Michal Dvouletý se na Facebooku „zostra“ pustil do plánů hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka (KDU-ČSL) na stavbu nové krajské nemocnice ve Zlíně za osm miliard korun. Nepříjemné otázky v souvislosti s projektem nové nemocnice na Facebooku položil i krajský předseda Svobodných na Zlínsku Jiří Procházka.

Předsedové Soukromníků a Svobodných na Zlínsku mají nepříjemné otázky. Jde o Čunka a nemocnici až za 8 miliard
Foto: KNTB
Popisek: Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Zlínský kraj pod vedením lidoveckého hejtmana Jiřího Čunka plánuje ve Zlíně postavit novou nemocnici. Do té by se měli přesunout lékaři, sestry a zařízení ze staré budovy Krajské nemocnice Tomáše Bati. Kraj navíc počítá s tím, že by se měla sloučit péče ze všech dosavadních čtyř krajských nemocnic, přičemž celému systému bude šéfovat právě nemocnice ve Zlíně.

V České republice bude projekt svým pojetím představovat unikát.

Část opozice Zlínského kraje Čunkův záměr kritizuje. Jedním z nejhlasitějších kritiků je i krajský předseda Strany soukromníků České republiky a zastupitel na Zlínském kraji Michal Dvouletý.

Ten se na konto Čunkova „superšpitálu“ často vyjadřuje na svém facebookovém profilu.

„Kdo by nechtěl novou nemocnici, že ano? Ale tato pohádka Jiřího Čunka je zcela nereálná. Proč? Protože hejtmanství nemá standardizovanou studii proveditelnosti, nemá peníze na výstavbu ani ekonomický model jeho dalšího fungování,“ napsal na Facebooku Dvouletý.

Ing. Michal Dvouletý

  • Soukromníci
  • Krajský předseda strany Soukromníků
  • krajský zastupitel

Podle Dvouletého je „nepochopitelné“, jak hejtman Čunek „chvátá se schválením investice, která nemá obdoby v celé historii Zlínského kraje“. Čunek podle Dvouletého právě z tohoto důvodu posouvá dopředu zasedání krajského zastupitelstva. Podle Dvouletého je to „něco zcela nevídaného“. „Mám za to, že to hraničí s pohrdáním role zastupitelstva. Proč projednání investičního záměru nové nemocnice nemohlo počkat na řádně plánovaný termín krajského zastupitelstva, nebo proč hejtman nesvolal pro tento záměr mimořádné zastupitelstvo, které by se celé mohlo věnovat jenom nové nemocnici?“ klade si otázky Dvouletý.

„A hlavně, v celé dosavadní mediální masáži se zcela ztrácí to nejdůležitější, tedy že dostupnou a kvalitní zdravotní péči zajistí pouze dostatek kvalifikovaných lékařů a zdravotních sester, nikoliv nové budovy za velké miliardy. A o nich se bohužel celou dobu mlčí,“ dodává.

„Není koncepce zdravotnictví ani dopad na fungování dalších nemocnic v kraji. A moc bych se divil, kdybych to našel v tomto útlém materiálu, kterému hejtman říká investiční záměr,“ pokračuje Dvouletý a kriticky míří na článek, který publikovala zlínská radnice na svých webových stránkách.

Na facebookové stránce strany Svobodných Zlínského kraje se k tématu vyjádřil i krajský předseda Svobodných Jiří Procházka. Kritizuje řadu věcí. Vidí to dle svých slov ve „více rovinách“. „Tou první je - odkud se tento nápad vzal. Nevím. Opravdu. V žádném volebním programu stran kandidujících v krajských volbách 2016 nebyl. Nebyl v roce 2016 ani v programu vzniklé koalice,“ píše Procházka.

Otázky kladou i Svobodní

„Nevím ani, jak se začaly zadávat dílčí práce (výběr lokality, geologický průzkum, návrh a podoba stavby). Nevím ani, kdo vyhodnotil, a na základě čeho stávající areál KNTB jako nevhodný, "padající všem na hlavu". Když před 30 měsící tak nikdo nehovořil,“ píše dál. „Navíc potřeba nové nemocnice v nové lokalitě nevyplývá ani ze schválené koncepce zdravotnictví v kraji z roku 2013 (zpracovatel UTB Zlín),“ dodává.

Procházka kritizuje i to, co vidí jako „absenci transparentních výběrových řízení a absenci klíčových dokumentů“. Poznamenává, že projektu například chybí studie proveditelnosti, kterou zastupitelé od kraje podle něj požadují od prosince 2018. Třetím problémem pak je, jak naznačuje Procházka, vysoká půjčka a „neexistence ekonomického modelu akce“.

Nová nemocnice má Zlínský kraj vyjít na osm miliard korun. Prostředky chce kraj našetřit, ale řešit i prostřednictvím úvěru. Půjde o první budovu nové nemocnice v České republice po třiceti letech.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: zad

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …