„Od této chvíle si musíte dávat pozor na to, co říkáte na TikToku, Instagramu, Facebooku nebo na jakékoli jiné sociální síti,“ přesně tato slova na svých webových stránkách uvádí rumunský deník Evenimentul ZIlei a není ani zdaleka jediným médiem, které podobně apeluje na své čtenáře, aby v aktuální předvolební atmosféře raději zůstali zticha a veřejně politiku vůbec nekomentovali, jelikož si tím mohou zadělat na nemalé potíže.
V zemi platí po loňském zrušení prezidentských voleb poté, co v jejich prvním kole na konci listopadu vyhrál Georgescu, zcela nová zpřísněná pravidla a zvláště v období volební kampaně pro prezidentské volby od 4. dubna do 3. května musejí političtí aktéři účastnící se voleb splňovat speciální požadavky úřadů, které zahrnují například to, že veškerý politický marketing musí obsahovat identifikační údaje kandidáta a web Adevarul.ro vyjmenovává, že stanoveny jsou kupříkladu i přesné rozměry propagačních plakátů.
Pravidla však nedopadají jen na kandidáty, ale i samotné občany a úřady již v prvních dvou týdnech rumunské prezidentské kampaně mazali ostošest i příspěvky, v nichž lidé hovořili o politice. Z největších sociálních médií již takto zmizelo podle webu BalkanInsight asi 620 příspěvků. Stačí aby byly označeny jako „nepovolená politická reklama“ – za niž může být považován příspěvek podporujícího určitého kandidáta či naopak kritizující jiné.
Server poukazuje, že nařízení, přijaté na začátku tohoto roku, na základě něhož se mazání příspěvků Rumunů týkajících se voleb odehrává, vyvolalo kritiku jako „nebezpečí pro demokracii“. Odstranění stovek příspěvků inicioval rumunský ústřední volební úřad a neušly přitom ani vtipy – také ty musejí být označeny jako politická kampaň anebo je úředníci mohou seznat jako nebezpečné. Nařízení je dle úřadů navrženo tak, aby chránilo volební integritu tváří v tvář rostoucím obavám z digitálních dezinformací a cizího vměšování.
Mizet začaly příspěvky například bývalého soudce a občanského aktivisty Cristiho Danileta, jenž na facebooku kritizoval různé kandidáty. „Politická reklama,“ rozhodli úředníci, že musí dané názory ihned zmizet.
Názor na politiku může Rumuny vyjít draho

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas