Překvapivé souvislosti Havlíčkova podpisu memoranda na lithium. Možná se nám prý díky tomu rodí nová koalice

15. 10. 2017 8:32

Bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta se na serveru Prvnizpravy.cz vyjádřil k diskusi o memorandu o budoucí těžbě lithia v Krušných horách. Dokument podepsal sociálnědemokratický ministr Jiří Havlíček necelé tři týdny před volbami do Poslanecké sněmovny.

Překvapivé souvislosti Havlíčkova podpisu memoranda na lithium. Možná se nám prý díky tomu rodí nová koalice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý velvyslanec v Moskvě a Kyjevě Jaroslav Bašta
Jiří Havlíček tak podle něj umožnil vznik neformální budoucí vládní koalice, jež svými hlasy rozhodla o svolání mimořádné schůze sněmovny jen pár dnů před hlasováním o novém obsazení parlamentu. Podle Bašty nelze vyloučit, že svým podpisem poslal ČSSD na pár let do mimoparlamentní opozice. Podle Jaroslava Bašty není vůbec důležité, kdo ve sporu o Havlíčkovo memorandum má pravdu. Zda ministr průmyslu a obchodu, premiér Sobotka a volební lídr Zaorálek, kteří jeho podepsání hájí, nebo jejich kritici, kteří  ho označují za drzou krádež nepředstavitelných rozměrů za bílého dne.
 
 
Volby podle Bašty již dávno nejsou soubojem programů a idejí, ale pouhou snahou přesvědčit občany, že jedna skupina obličejů na plakátech je lepší než ta druhá. Proto kampaň musí být ve svém principu negativní. Vyhrává ten, kdo dokáže obvinit druhou stranu tak, aby až do dne hlasování nedokázala svoji vinu vyvrátit. Obávám se, že v tomto případě ČSSD ušetřila svým konkurentům spoustu námahy a peněz.
 
Načasování podpisu memoranda, neprůhledná vlastnická struktura firmy European metal Holdings Ltd., neochota vysvětlit, proč dokument začíná odvolávkami na ochranu investic a proč je nevyvážený ve prospěch malé společnosti. Všechny tyto věci, které Bašta vypočetl, vyvolávají podle něj docela logická podezření, která možná vedení sociální demokracie dokáže vysvětlit až po volbách. Mnohé napoví mimořádná schůze sněmovny.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dah

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takže tady je máte: Tihle čeští europoslanci hlasovali pro podporu migrace, uprchlíků a kvót

18:58 Takže tady je máte: Tihle čeští europoslanci hlasovali pro podporu migrace, uprchlíků a kvót

Před blížícími se volbami do Bruselu se čím dál častěji řeší, kteří čeští europoslanci hlasovali ve …