„Krize byla dárek Kremlu. Kdyby se prezident Obama místo protiruských sankcí, rozmísťování tanků v Pobaltí a srovnávání Ruska s ebolou omezil na to natřít plot Bílého domu v barvách ukrajinské vlajky a ve Washingtonu by zorganizoval prodej karikatur Putina, poškodil by tím ruského lídra mnohem víc," píše Kašin.
Podle jeho názoru se Rusko dostalo do situace, kdy řeší - jako jiné země před ním - svoje domácí problémy pomocí vnější agrese. Bez ukrajinské krize i protiruských sankcí by se země ocitla v ekonomické recesi, ve které by dnešní ruské vedení nemělo dostatečný politický kapitál. Ekonomická stagnace Ruska začala už v roce 2013 a její příčiny byly především domácí – vyčerpání dosavadního ekonomického modelu, přičemž situaci zhoršil stav ekonomiky EU, která tvořila 50 % obratu vnějšího obchodu. Makroekonomické prognózy z konce roku 2013 ukazovaly na pokračování stagnace či dokonce přechod do recese.
Problém by tu byl i bez ukrajinské krize. Ruské vedení přitom bylo od roku 2011 nervózní kvůli nepokojům v Moskvě, které sice zvládlo, ale na klidu to nepřidalo, tvrdí Kašin. Před sebou mělo dva či tři roky dlouhou stagnaci nebo recesi, která by mohla mít své politické důsledky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vss