Premiér Babiš mírnil slova o nebezpečných čínských mobilech. Vaše firmy tu vítáme, ujistil velvyslance

26.12.2018 7:27 | Zprávy
autor: kas

Premiér Andrej Babiš se 23. prosince setkal s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. Dle čínské ambasády s velvyslancem řešili varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, o kterém měl Babiš prohlásit, že není stanoviskem české vlády. Čínský velvyslanec doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí.

Premiér Babiš mírnil  slova o nebezpečných čínských mobilech. Vaše firmy tu vítáme, ujistil velvyslance
Foto: Repro Facebook čínské ambasády
Popisek: Andrej Babiš a čínský velvyslanec

Podle velvyslanectví předseda ANO a premiér pozitivně zhodnotil úspěšný rozvoj Číny a pokroky dosažené v čínsko-českých vztazích a řekl, že že česká strana si velice váží strategického partnerství obou zemí a je ochotna dále posilovat ekonomickou a obchodní výměnu a praktickou spolupráci s Čínou.

Mnozí zaregistrovali varování, které vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, před softwarem a hardwarem firmy Huawei a ZTE. "Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu," tvrdil podle Fora24 ředitel úřadu, Dušan Navrátil.

Nicméně, později byla hrozba upřesněna. „U lidí, kteří používají mobilní telefon nebo router zmíněných firem k běžnému použití, lze předpokládat obvyklé riziko spojené s používáním jakýchkoli mobilních či síťových zařízení,” uvedl NÚKIB podle serveru Novinky.cz. Ale úřad trval na tom, že jeho doporučení je relevantní, i když neznamená zákaz používání mobilů této značky. Firma Huawei se proti nařčení z pochopitelných důvodů ohradila a varováním se zabývala také Bezpečnostní rada státu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…