Premiér Babiš otevřel výstavu protokolárních darů ze svých cest

08.05.2019 18:40

Premiér Andrej Babiš (ANO) v Lichtenštejnském paláci v Praze otevřel výstavu protokolárních darů, které dostal na zahraničních cestách. Úřad vlády dnes palác zpřístupnil veřejnosti. O prohlídku byl velký zájem, stovky lidí stály od rána frontu před branou paláce, kam zájemce pouštěli po skupinkách. Stálou výstavu bude moci v budoucnu veřejnost navštívit vždy při dnech otevřených dveří.

Premiér Babiš otevřel výstavu protokolárních darů ze svých cest
Foto: Repro ČT24
Popisek: Andrej Babiš v Událostech komentářích

„Nápad se sbírkou darů jsme odkoukali od francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Některé z těch věcí vidím poprvé. Chtěli bychom založit tradici a následovníci, kteří přijdou po mně, by v tom mohli pokračovat,“ řekl novinářům Babiš. Expozice připravená Úřadem vlády nabízí oficiální dary z téměř 30 zemí Evropy, Asie a Afriky, které předseda vlády navštívil za rok a půl ve funkci.

Mezi nejvýznamnější zahraniční cesty premiéra patří návštěva USA včetně přijetí prezidentem Donaldem Trumpem. Babiš přivezl šéfovi Bílého domu jako dar vzácnou jubilejní pistoli CZ75 z dílen České zbrojovky v Uherském Brodě. „Dary se nepředávají osobně. Trumpovi jsem proto ukázal jenom fotografii pistole. Škoda, že to kvůli protokolu není osobní,“ řekl ČTK Babiš, který nyní plánuje cesty do Turecka, Japonska a možná Jižní Koreje.

Mezi více než padesáti dary je například basketbalový dres s podpisem hráče Tomáše Satoranského od prezidenta Trumpa. Babiš v USA navštívil zápas NBA, v němž Satoranský hrál. Basketbalista se s ním ale odmítl setkat.

Mezi exponáty z Babišových cest je také slavnostní pokrývka hlavy z Indie, čínská ručně malovaná váza, porcelánová váza z Maroka, skládací textilní misky ze Singapuru nebo kožený fotbalový míč s podpisem slavného Ference Puskáse, dar od maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjárta. Výstavu doplňují fotografie, informační panely a filmová smyčka ze zahraničních návštěv.

Výstava protokolárních darů se podle Babiše bude rozšiřovat s jeho dalšími zahraničními cestami. Uvažuje se také o zařazení darů, které do České republiky přivezou zahraniční státníci.

Lichtenštejnský palác v současnosti slouží k pořádání konferencí, protokolárních akcí a jako prostor určený k ubytování státních delegací. V minulosti objekt obýval například španělský král Juan Carlos s chotí Sofií, britská královna Alžběta II. či japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Strana hulvátů a dobytků, rétorika jak od K. H. Franka. Tady nejde jen o jednoho čičmundu z Jesenice, varuje Petr Žantovský. Další důkaz mu poskytlo Šafrovo forum

7:36 Strana hulvátů a dobytků, rétorika jak od K. H. Franka. Tady nejde jen o jednoho čičmundu z Jesenice, varuje Petr Žantovský. Další důkaz mu poskytlo Šafrovo forum

TÝDEN V MÉDIÍCH Komunisté častovali své odpůrce mnoha ošklivými výrazy, ale o podřezávání sviní se n…