Premiér Babiš otevřel výstavu protokolárních darů ze svých cest

08.05.2019 18:40

Premiér Andrej Babiš (ANO) v Lichtenštejnském paláci v Praze otevřel výstavu protokolárních darů, které dostal na zahraničních cestách. Úřad vlády dnes palác zpřístupnil veřejnosti. O prohlídku byl velký zájem, stovky lidí stály od rána frontu před branou paláce, kam zájemce pouštěli po skupinkách. Stálou výstavu bude moci v budoucnu veřejnost navštívit vždy při dnech otevřených dveří.

Premiér Babiš otevřel výstavu protokolárních darů ze svých cest
Foto: Repro ČT24
Popisek: Andrej Babiš v Událostech komentářích

„Nápad se sbírkou darů jsme odkoukali od francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Některé z těch věcí vidím poprvé. Chtěli bychom založit tradici a následovníci, kteří přijdou po mně, by v tom mohli pokračovat,“ řekl novinářům Babiš. Expozice připravená Úřadem vlády nabízí oficiální dary z téměř 30 zemí Evropy, Asie a Afriky, které předseda vlády navštívil za rok a půl ve funkci.

Mezi nejvýznamnější zahraniční cesty premiéra patří návštěva USA včetně přijetí prezidentem Donaldem Trumpem. Babiš přivezl šéfovi Bílého domu jako dar vzácnou jubilejní pistoli CZ75 z dílen České zbrojovky v Uherském Brodě. „Dary se nepředávají osobně. Trumpovi jsem proto ukázal jenom fotografii pistole. Škoda, že to kvůli protokolu není osobní,“ řekl ČTK Babiš, který nyní plánuje cesty do Turecka, Japonska a možná Jižní Koreje.

Mezi více než padesáti dary je například basketbalový dres s podpisem hráče Tomáše Satoranského od prezidenta Trumpa. Babiš v USA navštívil zápas NBA, v němž Satoranský hrál. Basketbalista se s ním ale odmítl setkat.

Mezi exponáty z Babišových cest je také slavnostní pokrývka hlavy z Indie, čínská ručně malovaná váza, porcelánová váza z Maroka, skládací textilní misky ze Singapuru nebo kožený fotbalový míč s podpisem slavného Ference Puskáse, dar od maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjárta. Výstavu doplňují fotografie, informační panely a filmová smyčka ze zahraničních návštěv.

Výstava protokolárních darů se podle Babiše bude rozšiřovat s jeho dalšími zahraničními cestami. Uvažuje se také o zařazení darů, které do České republiky přivezou zahraniční státníci.

Lichtenštejnský palác v současnosti slouží k pořádání konferencí, protokolárních akcí a jako prostor určený k ubytování státních delegací. V minulosti objekt obýval například španělský král Juan Carlos s chotí Sofií, britská královna Alžběta II. či japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…