Premiér Sobotka: Bude muset vzniknout fond na investice ve zdravotnictví

13.09.2017 16:34 | Zprávy

Pro investice do budov či přístrojů ve zdravotnictví bude podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) do budoucna nutné vytvořit speciální fond. Ze systému veřejného zdravotního pojištění na ně nezbývá dost. Peníze do fondu by mohly jít například z části spotřební daně z tabáku a alkoholu, řekl dnes novinářům po bilanční schůzce s ministrem zdravotnictví Miloslavem Ludvíkem (ČSSD). Žprávu přinesla ČTK.

Premiér Sobotka: Bude muset vzniknout fond na investice ve zdravotnictví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý premiér Bohuslav Sobotka

Pochválil ho a jeho předchůdce Svatopluka Němečka za růst plateb za státní pojištěnce, platů sester a zjednodušení jejich vzdělání nebo zrušení většiny poplatků. Premiér vytvoření investičního fondu pro nemocnice formuloval jako doporučení pro příští vládu. „Finanční prostředky nestačí a stačit nebudou. Do budov a přístrojů se investuje i z evropských fondů, tam ale tolik peněz v příštím období také nebude," řekl novinářům. Potřeba by podle něj bylo několik miliard korun ročně.

Cílem končící vlády bylo podle Sobotky zdravotnictví ekonomicky stabilizovat, zvýšit jeho transparentnost a snížit tlak na zvyšování spoluúčasti pacientů, který byl v posledních volebních obdobích evidentní. Podle něj se to podařilo. Za úspěchy považuje také přijetí protikuřáckého zákona, povinnost pojišťoven zveřejňovat smlouvy a zrušení poplatků za návštěvu lékaře a recept a neobnovení poplatku za pobyt v nemocnici.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: mp

Zuzana Majerová byl položen dotaz

Co myslíte tou revizí pobytu Ukrajinců v ČR?

A taky jak se stavíte k pomoci Ukrajině? Nepomohlo by, což chtěl i sám Zelenský, aby Ukrajinci šli za svou zem bojovat a neschovávali se třeba zde? A jaký bude váš přístup k sociálním dávkám pro Ukrajince?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tváří se jako právník“. Výborný chtěl zesměšnit Rajchla, ale sám si naběhnul

13:39 „Tváří se jako právník“. Výborný chtěl zesměšnit Rajchla, ale sám si naběhnul

Kdo jinému ústavně-právní jámu kopá, sám do ní často padá, poznamenává právník Petr Kolman nad zážit…