Premiér Sobotka poděkuje traumatýmu za pomoc lidem v Nepálu

09.06.2015 6:13

Premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD) dnes poděkují traumatýmu za pomoc lidem v Nepálu zasaženém vlnou zemětřesení. Český zdravotnický a záchranářský tým působil v postižených oblastech téměř celý květen a ošetřil přes 1100 zraněných. Zemětřesení v Nepálu zabila v dubnu a květnu 8700 lidí.

Premiér Sobotka poděkuje traumatýmu za pomoc lidem v Nepálu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

První zemětřesení zasáhlo Nepál 25. dubna a další 12. května. Dohromady si vyžádala kromě tisíců životů také 22.000 zraněných a stovky tisíc lidí připravila o domovy. Už krátce po první vlně zemětřesení, od 1. května, začal v Nepálu působit takzvaný traumatým z Česka, tvořený devíti lékaři a deseti zdravotními sestrami z brněnské fakultní nemocnice, 14 hasiči a jedním tlumočníkem.

Čeští záchranáři působili ve městě Melamči, které leží asi 40 kilometrů severovýchodně od nepálské metropole Káthmándú. Část týmu vyjížděla do terénu, ale někteří zranění podle odborného vedoucího týmu, lékaře Petra Nestrojila, putovali za zdravotníky i několik hodin pěšky. „Mnozí měli starší poranění a jejich rány již byly infikované,“ uvedl. Jednou z nejtěžších situací podle něj bylo, když museli ošetřovat skupinu dětí, které popadaly ze stromu a byly těžce zraněné.

Do Česka se záchranáři vrátili 29. května. V Nepálu zanechali jako humanitární pomoc veškerý nespotřebovaný zdravotnický materiál, ale také třeba stany a další vybavení, které poslouží lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou.

Práci členů týmu již 1. června ocenilo vedení Jihomoravského kraje v brněnské fakultní nemocnici, jejíž pracovníci v traumatýmu působí. Nyní chtějí zdravotníkům a hasičům poděkovat na Úřadě vlády v Praze osobně premiér a ministr vnitra.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzost. Seniory ožebračil stát, je to parazit, říká mladý autor. Soukromé soudnictví by prý fungovalo

19:54 Drzost. Seniory ožebračil stát, je to parazit, říká mladý autor. Soukromé soudnictví by prý fungovalo

Martin Urza, jehož názory jsme vám před nedávnem představili, mimo jiné také na začátku října diskut…