Premiér Sobotka to schytal nejen od vlastního senátora. Měl prý víc mlčet

9. 2. 2016 22:40

V Kauze Libanonce Alího Fajáda a dvou Češek unesených v Pákistánu v roce 2013 došlo k řadě úniků citlivých informací, a to je opravdu velký problém. Předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost František Bublan (nestr. za ČSSD), členky sněmovního výboru pro bezpečnost Jana Černochová (ODS) a Zuzka Bebarová Rujbrová (KSČM) se shodli na tom, že by premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) měl raději mlčet. A nejen on.

Premiér Sobotka to schytal nejen od vlastního senátora. Měl prý víc mlčet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka
reklama

Předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost František Bublan (nestr. za ČSSD), členky sněmovního výboru pro bezpečnost Jana Černochová (ODS) a Zuzka Bebarová Rujbrová (KSČM) debatovali o únicích citlivých informací do médií.

„I my, politici, máme informací málo, a je to do jisté míry i dobře, protože ani my nemůžeme zaplevelovat svými spekulacemi mediální prostor, ale i my máme právo vědět, jak unikly informace z tajných služeb... Na tom našem malém dvorku se s odpuštěním všechno vykecá, a to prostě není dobře,“ varovala Bebarová Rujbrová.

Černochová doplnila, že by si vláda měla udělat pořádek v tom, jaké informace pouští do médií. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) řekne něco, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) něco dalšího a vicepremiér Pavel Bělobrádek kontroval něčím třetím. „Já bych byla ráda, kdyby se premiér Sobotka postavil před kamery a řekl, zachránili jsme pět našich občanů. Tečka. Nic víc,“ zdůraznila.

Senátor Bublan dal dámě z ODS za pravdu. Premiér měl oznámit záchranu pěti životů a nic dalšího. „A takové to tvrzení, že se s teroristy nevyjednává, to je nesmysl. S teroristy vyjednává každý i Američané,“ zaznělo z úst člena horní komory. S teroristy se podle jeho názoru vyjednává, čímž se získává čas, ale neustupuje se jim. Problém je podle Bublana i v tom, že toho politici občas vědí až příliš mnoho. Měli by prý raději věřit tajným službám.

„Já si myslím, že se musíme smířit s tím, že některé informace se naše veřejnost zkrátka nikdy nedozví, je to v zájmu našich občanů,“ dodala Bebarová Rujbrová, Černochová a Bublan jí v podstatě dali za pravdu. Senátor doplnil, že se únosy dějí takřka všem občanům na světě a neměli bychom si myslet, že v tom jsme středem světa.

Mgr. František Bublan

  • ČSSD
  • Stálá komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury

Černochová poukázala ještě na jednu zásadní věc. Americké ministerstvo zahraničí už v květnu informovalo, že občané USA nemají jezdit do Libanonu. Pětice Čechů se tam vydala i po tomto varování našeho spojence a česká diplomacie vydala varování až poté, co v Libanonu zmizela ona pětice Čechů.

Komentář přidal i bývalý náčelník Generálního štábu AČR, generál v záloze Jiří Šedivý. Tajné služby pracují v 99 procentech v utajení a počítá se s tím, že by to tak mělo být. Nesmíme však zapomínat na to, že o výměně Fajáda se veřejně psalo i v libanonských médiích, takže nemělo příliš smysl tajit to na české straně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bára Basiková: „Chtěla jsem odejít do Jižní Afriky.“ Pořád lituje, že neodešla

15:00 Bára Basiková: „Chtěla jsem odejít do Jižní Afriky.“ Pořád lituje, že neodešla

Zpěvačka Bára Basiková se v rozhovoru pro Deník.cz, který poskytla na začátku dubna, rozhovořila mim…