Premiér navrhl prezidentovi Šmardu, tak ho musí jmenovat? Ne. Je zde další pohled

17.08.2019 16:53

Na hlavu prezidenta Miloše Zemana se snesla kritika za to, že odmítá jmenovat ministrem kultury Michala Šmardu (ČSSD). Většina ústavních právníků se shoduje v tom, že by Zeman měl Šmardu jmenovat, jestliže ho jednou předseda vlády na ministra navrhl. Brněnský právník Zdeněk Koudelka však nabízí trochu jiný pohled.

Premiér navrhl prezidentovi Šmardu, tak ho musí jmenovat? Ne. Je zde další pohled
Foto: hns
Popisek: Zdeněk Koudelka byl i kandidátem na ústavního soudce

Brněnský právník Zdeněk Koudelka má za to, že prezident Miloš Zeman opravdu nemusí jmenovat Michala Šmardu ministrem kultury.

„Prezident nemusí návrhu vyhovět. Ministři jsou jmenováni za shody prezidenta a premiéra. Hlava státu není podřízena předsedovi vlády a návrhy předsedy vlády prezidentovi republiky nejsou závazné příkazy,“ napsal doslova Koudelka.

Z historie víme, že prezident T. G. Masaryk celá léta trval na tom, že ministrem zahraničí ve vládách musí být Edvard Beneš. A českoslovenští premiéři přání prezidenta respektovali. Analogicky by se dalo říci, že v únoru 1948 přijal prezident Edvard Beneš demisi mnoha ministrů a umožnil Klementu Gottwaldovi rekonstruovat vládu podle jeho představ. Beneš tak učinil na základě své svobodné politické vůle.

V duchu této tradice se podle Koudelky může i prezident Miloš Zeman vyjadřovat ke jmenování ministrů a případně i trvat na jmenování či nejmenování člena vlády.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

K podobným situacím dochází podle Koudelky i za našimi hranicemi – v Německu, v Itálii či na Slovensku. Vedle vlastní české historické zkušenosti se tak Zeman může opřít i o příklady ze zahraničí a Michala Šmardu nejmenovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

22:44 Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

Zástupci stran a hnutí vystoupili v další předvolební debatě Speciál 360°: Hlas lidu vysílané na CNN…