Přeočkovat po šesti měsících, ne po osmi, rozhodli v EU. A Vojtěch už koná

7.10.2021 6:13 odp.

Senioři, očkujte se! Lidé se budou nově přeočkovávat po šesti, nikoliv osmi měsících. Rozhodnuto o tom bylo v evropských institucích. Ministr Vojtěch už koná. Experti z Vakcinologické společnosti souhlasí. Důvodem prý je klesající účinnost vakcín. Zejména pak u lidí nad 65 let.

Přeočkovat po šesti měsících, ne po osmi, rozhodli v EU. A Vojtěch už koná
Foto: Jiří Krušina
Popisek: Při současné, sílící vlně covidu-19 se opět vedou na sociálních sítích i na různých webových portálech vzrušené debaty o prospěšnosti očkování.

Vakcinologická společnost ústy svého šéfa Romana Chlíbka doporučuje zkrátit interval pro přeočkování proti covidu ze současných osmi na šest měsíců.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na svém twitteru informoval, že dal pokyn k přípravě zázemí na očkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ve zkráceném intervalu. Dále napsal, že je ještě potřeba souhlas klinické skupiny. S přeočkováním podle zkráceného intervalu by se tak prý mohlo začít 18. října.

Možnost přeočkování po šesti měsících u vakcíny od firem Pfizer/BioNTech pro lidi starší 18 let už předtím samozřejmě v pondělí schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky. Česká vláda tak pravděpodobně nemohla rozhodnout jinak.

Data ze zahraničí i z České republiky podle expertů údajně naznačují klesající účinnost vakcinace proti covidu v čase. Pokles je prý patrný především u lidí nad 65 let. Odborníci na vakcinaci proto v návaznosti na rozhodnutí EMA doporučují interval pro přeočkování zkrátit. „Posilovací dávku je možné aplikovat také kdykoli později,“ uvedl na svém twitteru Chlíbek.

 


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: AZy

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Podle čeho jste do dosazoval do funkcí lidi?

Vypadá to, že jste mimálně neměl šťastnou ruku. Nebo to není náhoda, že jsou vámi jmenovaní lidé zapojení bůh ví do čeho?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Žaloudík: Senát si na vládu nedošlápne. Ale může zahájit válku

11:15 Profesor Žaloudík: Senát si na vládu nedošlápne. Ale může zahájit válku

Internetový seriál Zákony bohatství tentokrát hovořil se senátorem Janem Žaloudíkem. Onkolog profeso…