Přesně za rok končí Klaus. Budete na něj vzpomínat, říká poradce Payne

07.03.2012 7:16

Jiří Payne v roli poradce prezidenta Klause prohlásil, že projekt EU vymýšleli lidé bez morálního kreditu. Z toho také plyne, že byl od počátku vymyšlen špatně. Čím dříve tento projekt opustíme a začneme vymýšlet něco lepšího, tím líp. Payne má také za to, že je v Evropě potlačována svoboda slova a Klaus by mohl sehrát zásadní roli obhájce této svobody. Právo přináší rozhovor s prezidentovým mužem přesně 365 dní před vypršením mandátu Václava Klause.

Přesně za rok končí Klaus. Budete na něj vzpomínat, říká poradce Payne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus
reklama

Poradce prezidenta Klause Jiří Payne si umí představit, že se po skončení mandátu Klaus zaměří spíše na otázky přesahující českou politiku. Možná ještě zesílí svou kritiku EU. Prohlašuje dokonce, že Klause čeká boj za svobodu v Evropě. Teprve po skončení mandátu totiž Klaus nebude muset brát ohled na funkci prezidenta a bude moct vyslovovat to, co si myslí, tzv. naplno. Payne to uvedl v rozhovoru pro dnešní Právo.

Němcová se za nic nepoprala do krve, Schwarzenberg jen přejímá direktivy z Bruselu

„Pokud někdo pečlivě sledoval Václava Klause v dobách, kdy byl třeba předsedou ODS, tak z velké míry korigoval svoje názory, protože nenesl odpovědnost sám za sebe, ale třeba za dalších dvacet tisíc členů strany. I dnes nejedná v mnoha situacích, jak by si představoval, protože bere ohled na to, že je prezidentem ČR. Ve chvíli, kdy tím nebude vázán, teprve může ukázat své pojetí politiky ještě v daleko větší šířce,“ míní Payne.

Následně se vyjadřuje ke dvěma možným Klausovým nástupcům v čele státu a to k ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) a k předsedkyni sněmovny Miroslavě Němcové. Schwarzenberg prý ministerstvo neřídí, jen poslouchá, co nařídí v EU a servilně slibuje, že to Česko splní. A němcová je podle poradcova názoru sice velmi slušná politička, ale dosud neukázala, že by se uměla poprat za nějaký názor tzv. až do krve. Tím, kdo to v poslední době ukázal, byl premiér Petr Nečas, když odmítl podepsat fiskální smlouvu EU.

„Projekt EU byl od počátku špatně vymyšlen. Vymýšleli ho lidé, kteří neměli morální kredit, aby vůbec něco takového dávali dohromady. Nikdy nemůže vyústit do stabilního funkčního systému,“ myslí si Payne.

Klausův poradce závěrem dodává, že se na Klause bude jednou vzpomínat jako na muže, který se nebál tuto pravdu vyslovovat nahlas a bude za to oceňován. Vytknout mu ovšem lze to, že si nevychoval žádného nástupce, který by pokračoval v jeho díle.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Děti projevují rasismus už ve třech měsících? Probůh, kde to žijeme!“ Ivo Valenta se neudržel nad školením v USA

18:45 „Děti projevují rasismus už ve třech měsících? Probůh, kde to žijeme!“ Ivo Valenta se neudržel nad školením v USA

Miliardář Ivo Valenta se obává, kdy k nám dorazí progresivní vlna ze Spojených států. „V jiných část…