Přestaňme se podceňovat, vyzval občany do nového roku předseda Vondráček. Demokracie podle něj není boxerský ring

01.01.2019 13:43

Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radek Vondráček (ANO) následoval ve svém projevu slova předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS).

Přestaňme se podceňovat, vyzval občany do nového roku předseda Vondráček. Demokracie podle něj není boxerský ring
Foto: Daniela Černá
Popisek: Radek Vondráček, předseda Poslanecké sněmovny
reklama

„Rád bych vám popřál šťastný nový rok 2019 z pozice předsedy Poslanecké sněmovny. Z pozice komory, která ztělesňuje samu podstatu demokracie,“ poznamenal Vondráček úvodem. „Chci začít dobrými zprávami. Naši zemi se daří, máme minimální nezaměstnanost, roste ekonomika, mzdy i penze,“ chválil Vondráček. 

„Jsme úspěšní, jen to často ani nevíme nebo neříkáme. Nevím, kde se vzalo přesvědčení, že pozitivní zprávy nikoho nezajímají. Kritika je důležitá, ale více dobrých zpráv by spousta z nás ocenila. Je toho přeci hodně, co se nám v České republice povedlo,“ podotkl Vondráček. 

„Měli bychom si dát předsevzetí, že se přestaneme podceňovat. Dle předpovědi bude pokračovat ekonomický růst. Oslavíme 30 let od pádu totality,“ zmínil následně předseda Poslanecké sněmovny. 

„Je nepochybné, že jsme za těch 30 let vybudovali demokratické instituce. Svobodné volby se staly součástí našich životů. Lidé u nás rozhodují o podobě politiky. Rozhodují svobodně, ve svobodných volbách. To je demokracie. Demokracie je diskuse a každý musí snést názor toho druhého,“ zmínil dále Vondráček, jenž podle svých slov hovoří za celou zvolenou Poslaneckou sněmovnu. 

„Sněmovna nezní a nemůže znít jedním hlasem, nikoliv jen těmi, s nimiž souhlasíme,“ dodal. „Demokracie je změna, která může přijít každé čtyři roky. Záleží na vás, komu dáte v příštích volbách svůj hlas. Každý má své právo vyjádřit svůj názor i mimo volby, například peticí,“ podotkl Vondráček.

„Mě vždy zamrzí, když v politické debatě zaznívají argumenty nikoliv věcné a faktické, ale osobní. Když se dává přednost pomstě před dialogem. Tyto osobní útoky se přenášejí na společnost a vytvářejí atmosféru nenávisti a rozporu. Společnost je rozdělena na dvě poloviny a mezi nimi je dost zlé krve. Vyzval bych rád k odzbrojení. Přeji si, abychom byli jedním národem. Národ je daleko víc než momentální rozdělení moci,“ sdělil Vondráček.

„Kdo je momentálně slabší, měl by se o vítězství poprat,“ sdělil Vondráček a opětovně zopakoval, co je demokracie – vzájemný respekt a úcta. „Vážím si všech voličů, kteří dali hlas mně, nebo i někomu jinému. Bez ohledu na to, že volíme různé strany, nestojí za to rozhádat se kvůli politice,“ dodal Vondráček. 

„Demokracie není boxerský ring. I přes demonstrace na náměstích můžeme zůstat slušnými lidmi. Šibenice do demokracie nepatří. Demokracie je příležitost měnit věci. Vše záleží jenom na nás. Naše demokracie bude právě tak silná a tak dobrá, jací budeme my všichni. Slibuji, že budu naslouchat vám všem. Demokracie je diskuse,“ uzavřel s přáním úspěšného roku Vondráček. 

Prezident Miloš Zeman své poselství přednesl tradičně o druhém vánočním svátku. Kromě svých tradičních témat v něm vyzdvihl vznik vlády ANO a ČSSD s podporou KSČM, odmítl požadavky „lepšolidí“ na její demisi. Varování tajných služeb a demonstrace označil za špionománii v duchu hledání mandelinky bramborové.

Novoroční, případně vánoční projev, pronášeli v Československu či v České republice doposud zejména prezidenti. Tradici novoročních promluv zahájil už první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, ve 30. letech minulého století přešel k vánočním poselstvím. K novoročnímu termínu prezidentských projevů se vrátil Klement Gottwald. Poslední novoroční prezidentský projev měl v Česku roku 2013 Zemanův předchůdce Václav Klaus.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

18:36 „Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

Andrej Babiš v tradičním nedělním „Čau lidi“ vyprávěl jeden hodně smutný příběh. „Myslete na covid, …