Prestižní orgán varuje: Česko postihne krutá krize, vláda koná špatně

23.05.2013 8:11

Pracovní skupina Mezinárodního měnového fondu byla prý první, kdo vyslovil černý scénář vývoje české ekonomiky. Pokračováním současné recese nemusí být automaticky oživení, ale také třeba pád do ještě větších potíží. Ekonom Petr Holub se na internetovém deníku Insider zamýšlí, jak černému scénáři zabránit.

Prestižní orgán varuje: Česko postihne krutá krize, vláda koná špatně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto
reklama

„S ohledem na silně neuspokojivé výkony exportu v poslední době může být ekonomika zatažena hlouběji do recese. Pokud bude slabý růst pokračovat, poroste riziko, že se sám změní v dlouhodobý propad způsobený nižšími investicemi,“ cituje nejprve ze zprávy mezinárodní instituce.

Příčiny dalšího propadu by podle něj byly jasné: Propad exportu, který by doplnil zoufalý stav domácího odbytu, a k tomu možný propad zahraničních investic, který by mohl být důsledkem stále rostoucích problémů v eurozóně. Právě na zahraniční investice a export přitom česká ekonomika doposud spoléhala.

V takovém případě už by Česko mělo jen velmi omezené nástroje k záchraně před nejhorším. Proto studie doporučuje zejména České národní bance, aby potřebné kroky činila již preventivně. Zejména by v případě propadu měla výrazně oslabit kurs koruny, což by pomohlo exportérům a hlavně by zabránilo deflaci, která by mohla vnitřnímu odbytu zasadit definitivní ránu.

Mimoto by stát měl zlepšit podnikatelské prostředí, zreformovat školy, aktivně podpořit nezaměstnané a výchovu dětí. Tyto kroky se však projeví až za několik let.

Jednalo by se v podstatě o opakování scénáře propadu Slovinska, Španělska nebo Portugalska. ČR k tomu má nakročeno už proto, že aktuálně patří mezi sedm nejhůře se vyvíjejících evropských ekonomik. Zároveň patří mezi země, které první kolo krize přežily nejlépe, takže by je propad nejspíš velmi nepříjemně překvapil.

Zpráva uznává, že na rozdíl od jihoevropských ekonomik má české hospodářství silný základ. Na druhou stranu však upozorňuje na přílišnou závislost na západní Evropě. Potvrzují se tak prý varování, pronesená již před čtyřmi lety profesorem univerzity v Lipsku Günterem Schnablem: „V zemích jako Česko, Maďarsko nebo Bulharsko neexistuje žádný vlastní model růstu a růstové impulsy čekají od 'Západu'.“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Gayové: Západ EU se vrhl na Orbána. A přišla zdrcující zpráva

8:07 Gayové: Západ EU se vrhl na Orbána. A přišla zdrcující zpráva

Maďarský parlament schválil zákon týkající se LGBT komunity a z některých dalších evropských zemí za…