Převrat roku. Poche se spojil s Kalouskem. Máme informace o zákulisí bojů o Babišovu vládu. Pochemu jde doslova o život

20.11.2018 12:41

Jak vypadala současná vládní krize čitelně, tak se nyní značně komplikuje. Uvnitř ČSSD se totiž začaly ozývat hlasy, které nejsou stávající podobě vládní sestavy nakloněny. Strůjcem všech těchto jevů, které by teoreticky mohly vést až k pádu vlády, je podle našich zjištění končící europoslanec ČSSD Miroslav Poche.

Převrat roku. Poche se spojil s Kalouskem. Máme informace o zákulisí bojů o Babišovu vládu. Pochemu jde doslova o život
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Miroslav Poche

Úterní MF Dnes přináší informace o tom, kteří poslanci ČSSD nejhlasitěji volají po odchodu z vlády Andreje Babiše. Jsou to brněnský Roman Onderka a pražský Petr Dolínek, který má blízko k europoslanci Miroslavu Pochemu. Ostatní zákonodárci byli spíše pro setrvání ve vládě. Na první pohled by se tedy zdálo, že předseda strany Jan Hamáček, který preferuje variantu vládního angažmá, má vyhráno.   

Jenže musí přesvědčit ještě širší vedení strany a tady to bude mít podstatně složitější. „V uplynulých týdnech Hamáček často neměl v předsednictvu většinu hlasů, získával ji především díky spojencům Pocheho z regionů. Jenže ti dnes nejviditelnější – místopředseda ČSSD Martin Netolický a poslanec Dolínek – jsou proti,“ napsal deník. Hamáček je prý připraven pohrozit, že složí funkci předsedy strany, pokud kolegové a kolegyně, přátelé a přítelkyně, jak se sociální demokraté oslovují, jeho plán nepodpoří.

ParlamentníListy.cz se po této stopě vydaly a zjistily, že většina publikovaných informací je pravdivá. To, že je poslanec Dolínek dlouholetým pobočníkem Miroslava Pocheho, psala naše redakce opakovaně. Byly to navíc právě ParlamentníListy.cz, které v říjnu vydaly zprávu, že se k Pocheho křídlu přidat také "brněnský seladon Roman Onderka".

Nyní jsme získali ještě vážnější poznatky, které naznačují, že Poche pro pád vlády hodlá udělat maximum.

„Z vlády chce především kontroverzní a ještě stále neformální šéf pražské ČSSD Miroslav Poche – nestal se ministrem zahraničí, tak se raději spojí s Kalouskem a Fialou. Mirek kašle na ČSSD a jde mu pouze o ukojení vlastních ambicí,“ uvedl pro naši redakci dobře informovaný zdroj. Ten také vzpomenul, že to byla právě ČSSD, která Pocheho nechala neformálně vládnout Praze a která mu umožnila atraktivní pobyt v Bruselu. „Co Poche vlastně nabízí? Má program, který ocení naši voliči? Ne, pouze opakuje antiBabiš, antiZeman. To nestačí,“ dodal náš zdroj.

Ten v minulosti patřil do tábora Miroslava Pocheho, ale nyní se podle svých slov odklání. „Jde o to, že taktika boření nemá smysl. Například dneska se všude skloňuje ČSSD kvůli navýšení minimální mzdy, ale Mirek jen intrikuje v zákulisí a láme Dolínka a další, aby šli proti Hamáčkovi. To nedává smysl. Mirek už úplně podlehl jakési touze po ovládnutí všeho a všech a uniká mu základ. Že ničí ČSSD, díky které vydělal neskutečné peníze a která mu umožnila, aby byl, kde je.“

„Myslím si navíc, že bojuje o život, protože Praha nemá poprvé v historii socdem v zastupitelstvu – menší radnice jsou na tom totožně – a jeho vliv upadá. Poche dostal od ČSSD mnohokrát šanci, legendárně ‚ovládal‘ Prahu, dostal možnost reprezentovat republiku v europarlamentu. Jak se straně odvděčil? Tříprocentním výsledkem v Praze v komunálních volbách! Samozřejmě, takový je život, ale namístě by byla pokora.“ dodal náš zdroj.

„Je strašně fajn se předvádět kolem kauzy Čapího hnízda, ale co když nakonec bude Andrej Babiš osvobozen? Co nabízí Mirek Poche za program pak?“ zeptal se lakonicky.

Podle současných výpočtů tak nebude při hlasování o nedůvěře vládě nejdůležitější postoj klubů ANO nebo KSČM, kde je to víceméně jasné. Rozhodujícím prvkem pro pokračování vládního kabinetu totiž bude předseda socdem Jan Hamáček a jeho zákulisní dovednosti a mrštnost.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Felix bez Dády, Grossova rodina, Faltýnek s obrazem, Okamura a velká krabice. Fotili jsme hosty Soukupovy oslavy tam, kde dáte za paštiku 440 korun

10:40 Felix bez Dády, Grossova rodina, Faltýnek s obrazem, Okamura a velká krabice. Fotili jsme hosty Soukupovy oslavy tam, kde dáte za paštiku 440 korun

Podnikatel, moderátor a ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup oslavil 50. životní jubileum. Na oslavě …