Prezident Hospodářské komory Dlouhý se ozval. Od Fialy chce slyšet jasné slovo

27.11.2021 12:15

Vláda Andreje Babiše ve čtvrtek oznámila, že na 30 dní vyhlašuje nouzový stav. Ministr dopravy a zároveň ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) současně oznámil, že vláda vyplatí podnikatelům kompenzace. Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý však pochybuje, zda tyto kompenzace budou stačit.

Prezident Hospodářské komory Dlouhý se ozval. Od Fialy chce slyšet jasné slovo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý má podle svých vlastních slov pochopení pro vládní restrikce, protože covidová situace není dobrá, ale jedním dechem dodal, že tyto restrikce tvrdě dopadnou na podnikatele a vláda by jim měla pomoct. Babišův kabinet sice slibuje, že podnikatelům poskytne kompenzace, ale Dlouhý má obavy, že nebudou stačit, protože program nepokryté náklady pokrýval 40 procent těchto výdajů, což je podle Dlouhého málo.

„Za druhé, mezi podnikateli roste nervozita z každého vládou ohlášeného kroku, především proto, že schválené kompenzace budou výlučně hrazeny již z rozpočtu na příští rok, kde se s nimi nepočítá. Nová vládní koalice dala silně najevo, že rozpočet schválený odcházející vládou buď zásadně přepracuje, nebo navrhne rozpočtové provizorium. Z tohoto pohledu Hospodářská komora chce hlasitě připomenout, že i když jsou opatření schválena a vyhlášena, není jasné, zda kompenzace budou podnikatelům vůbec vyplaceny. Uvítali bychom proto v této oblasti alespoň rámcovou domluvu staré a nové vlády, případně pak i od nové vlády ujištění, že tyto kompenzační závazky stávající vlády převezme,“ pokračoval důrazně prezident Hospodářské komory.  

Prozatím Petr Fiala slíbil, že budoucí vláda nechce zavírat školy, a otevřeně mluvil také o návratu k uznávání PCR testů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

19:20 Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

Každému volebnímu hlasování by měl být někdo přítomen kvůli kontrole. Bývalý a zkušený politik ODS V…