Prezident, Jurečka i Toman zahájili Zemi živitelku

27. 8. 2015 12:19

V Českých Budějovicích dnes začala Země živitelka, před otevřením už čekaly před výstavištěm stovky lidí. Na agrosalonu je 600 vystavovatelů, novinky předvádí Zetor i Tatra. Zahájení 42. ročníku se účastnili i prezident Miloš Zeman či ministr zemědělství Marian Jurečka a poděkovali zemědělcům za jejich práci. Prezident Agrární komory Miroslav Toman opětovně vyzval k přijetí novely zákona o významné tržní síle. Čísla o prodaných vstupenkách organizátoři zatím neměli, očekávají však návštěvnost přes 100 000 lidí.

Prezident, Jurečka i Toman zahájili Zemi živitelku
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Marian Jurečka

Mezi hosty prvního dne byl i bývalý prezident Václav Klaus, který podpořil nákup českých potravin, Češi můžou podle něj zemědělcům pomoci hlavně nákupem tuzemských výrobků. „Kdykoliv uvidím vznešeně zabalený francouzský sýr někde v obchodě a už si ho skoro chci koupit, tak mě pátý smysl zabrzdí a řekne, abych si zase koupil sýr z Madety,“ řekl při zahájení Klaus. Podle Miloše Zemana je jídlo součástí kultury. „Ten, kdo dobře jí, je kulturní člověk,“ řekl prezident.

Na agrosalonu je také často skloňované letošní sucho a jeho dopady. Očekávají se nižší výnosy například chmele či kukuřice a brambor, naopak počasí přálo obilovinám. „Říká se nám, že jsme střecha Evropy, ale ta střecha většinou nemá okapy ani sudy na dešťovou vodu,“ poznamenal prezident, podle nějž by se měly znovu obnovovat zrušené rybníky.

Výstava potrvá do úterý. Země živitelka je největší průřezový agrosalon v zemi. Není specializovaná na určitá odvětví, ale zahrnuje všechna ze zemědělské výroby, od rostlinné přes živočišnou, přes techniku a potravinářství až po myslivost a rybářství. Letos nebylo bienále Techagro v Brně, proto je zřejmě podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) zájem vystavovatelů vět­ší.

Sobota, jež bývá nejnavštěvovanějším dnem, patří národním dožínkám.

Potravinářská část výstavy bude zaměřena především na oceněné výrobky od regionálních výrobců, národní značku kvality Klasa a další marketingové značky. Návštěvníky čekají prodejní stánky i ochutnávky potravin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EXKLUZIVNĚ Sobotka znovu do vlády? Zákulisní jednání z pověření Andreje Babiše nabírají hodně nečekaný směr

4:41 EXKLUZIVNĚ Sobotka znovu do vlády? Zákulisní jednání z pověření Andreje Babiše nabírají hodně nečekaný směr

Ještě zkraje ledna sociální demokracie avizovala, že menšinový kabinet premiéra Babiše nepodpoří. Te…