Prezident Pavel navštíví v úterý Sněmovnu, promluví před poslanci

09.06.2023 21:55

Prezident Petr Pavel navštíví v úterý Sněmovnu. Promluví před poslanci, kteří se odpoledne sejdou na pokračování řádné schůze dolní komory Parlamentu ČR. Po dnešním setkání Pavla s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) na Hradě to oznámili v tiskových zprávách Hrad a mluvčí předsedkyně Martin Churavý. Senát navštívil Pavel koncem března tři týdny po nástupu do funkce, a to jako první ústavní instituci.

Prezident Pavel navštíví v úterý Sněmovnu, promluví před poslanci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident republiky Petr Pavel

„Jedním z mých cílů v prezidentském úřadě je přispívat ke zlepšení politické kultury v naší zemi. Diskuse o klíčových tématech se zástupci obou komor Parlamentu ČR pro mě znamenají nepostradatelný krok k jeho splnění,“ uvedl Pavel. Zopakoval, že je ze své pozice připraven pomáhat v hledání politické shody s cílem řešit problémy země. „V tom má Poslanecká sněmovna zcela klíčovou roli,“ dodal.

Pekarová Adamová podotkla, že jde o pokračování původní masarykovské myšlenky, že v jádru demokracie je diskuse. „A právě diskuse na této úrovni je naprosto nezbytná nejen pro praktickou tvorbu zákonů, ale i pro fungování našeho ústavou daného politického pořádku,“ řekla.

Pavel dorazí do Sněmovny ve 13:00, podepíše se do pamětní knihy. O hodinu později přednese projev před poslanci, následovat bude tisková konference.

Před senátory Pavel uvedl, že by chtěl napravit vztahy mezi prezidentem a Senátem. Zdůraznil také, že se nechce věnovat sporům o své pravomoci, a tedy o svou moc, ale že chce využívat svůj vliv zejména ve vztahu k vládě. Obecně se zmínil o zahraniční politice. Česká republika v ní musí mluvit jedním hlasem, řekl na plénu horní komory Parlamentu ČR. Jeho vystoupení trvalo zhruba osm minut. V Senátu Pavel vystoupil i koncem května před hlasováním o trojici nominantů na ústavní soudce.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelenskyj a celý parlament tleskali. 98letému veteránovi z SS. Ano, opravdu

9:15 Zelenskyj a celý parlament tleskali. 98letému veteránovi z SS. Ano, opravdu

Ukrajinskému prezidentovi Zelenskému se dostalo ovací vestoje v kanadském parlamentu. Nebyl ale jedi…