Prezident Zeman blahopřeje vítězům voleb

10.10.2021 11:48

Prezident Miloš Zeman dnes poblahopřál vítězům sněmovních voleb a zvoleným poslancům bez ohledu na jejich příslušnost k politickým stranám. V neděli se u hlavy státu v Lánech objevil premiér Andrej Babiš, kterého Zeman přijal.

Prezident Zeman blahopřeje vítězům voleb
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman odvolil na zámku v Lánech

„Blahopřeji vítězům voleb a všem poslancům, kteří byli zvoleni, bez ohledu na jejich příslušnost k politickým stranám a uskupením. Přeji jim mnoho úspěchů v jejich další práci,“ píše na Twitteru ústy prezidenta jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

„Blahopřeji vítězům voleb a všem poslancům, kteří byli zvoleni, bez ohledu na jejich příslušnost k politickým stranám a uskupením. Přeji jim mnoho úspěchů v jejich další práci,“ píše na Twitteru ústy prezidenta jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

„Prezident republiky Miloš Zeman přijal v neděli dne 10. října 2021 na zámku v Lánech předsedu vlády Andreje Babiše,“ píše také Ovčáček.

Volby proběhlé v pátek a sobotu vyhrála na hlasy těsně koalice SPOLU, mandátů ale nakonec o jeden více získalo druhé hnutí ANO. To tak má nejpočetnější poslanecký klub, strany SPOLU navíc chtějí každá vlastní frakci.

Koalice SPOLU a Piráti a Starostové již v sobotu večer podepsaly memorandum, kde se zavazují ke vzájemnému jednání o vládě a vyzvaly prezidenta Zemana, aby pověřil sestavením vlády jejich lídra Petra Fialu. Obě koalice mají dohromady 108 poslaneckých křesel, což je z 200 mandátů většina.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

20:16 Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

„Co se vlastně fakticky děje s pacientem, když už prostě není žádné lůžko?“ Tuto otázku položil Fran…