Prezident Zeman měl v Bělehradě utajenou návštěvu. Umělce, který chtěl odejít ze studia Emmě Smetaně

10.09.2019 21:34

VÍME PRVNÍ Prezident Zeman právě během své návštěvy Srbska ve svém hotelu v Bělehradě přijal světově proslulého srbského režiséra Emira Kusturicu. Akce nebyla veřejně v programu. Schůzku potvrdil i mluvčí prezidenta.

Prezident Zeman měl v Bělehradě utajenou návštěvu. Umělce, který chtěl odejít ze studia Emmě Smetaně
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Prezident Zeman se v Bělehradě setkal s režisérem Emirem Kusturicou. Reportér ParlamentníchListů.cz viděl umělce v prezidentově hotelu, když na schůzku přicházel.

Setkání také potvrdil mluvčí prezidenta republiky, když na Twitteru zveřejnil fotku přímo ze schůzky.

 

 

Emira Nemanja Kusturicu, světově uznávaného režiséra a srbského patriota, navrhla také skupina zákonodárců do seznamu kandidátů na státní vyznamenání. Setkání prezidenta s filmovým režisérem pak značí, že Miloš Zeman by mohl návrhu vyhovět.  

Kusturicovo ocenění podporovali například poslanci Jaroslav Foldyna z ČSSD a Václav Klaus.

Hlava státu dnes zahájila státní návštěvu Srbska. Do Bělehradu ho doprovázejí čtyři čeští ministři, zároveň na Balkán míří asi padesátičlenná podnikatelská delegace. Český prezident v Bělehradě zůstane do čtvrtka.

V České republice se Kusturica kromě své originální filmové tvorby stal známým také díky rozhovoru, který v březnu 2017 vedl na DVTV s tehdy začínající Emmou Smetanou, která režisérského barda přiváděla střídavě k pobavenému úsměvu a k rozčílení.

Hned na úvod tvrdě odmítl slova Emmy Smetany, že se s ním evropští filmaři odmítají bavit, protože podporuje Vladimira Putina. Hned poté moderátorce připomněl, že za humanitární mise USA kvůli Kosovu v roce 1999 Srbové velmi trpěli a z užívaných kazetových bomb má dnes řada obyvatel země rakovinu.

Když poté začal mluvit o válečnických choutkách Západu proti Východu, začala moderátorce docházet trpělivost a připomněla mu, že řekl, že by svůj dvorek klidně poskytl na ruské rakety. Moderátor jí se smíchem vysvětlil, že to byl žert, a pak se jejím otázkám otevřeně smál čím dál častěji.

To hvězda DVTV snášela zjevně těžko a naopak zvýšila jízlivost svých dotazů. Po dvaceti minutách velmi ostrého rozhovoru Kusturica poznamenal, že „to vypadá, jako kdybych hovořil s někým z amerického ministerstva zahraničí, a ne s občanem České republiky“, a pohrozil odchodem ze studia.

reklama

autor: sla

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Demokracie

Přijde vám demokratické někoho vyloučit ze strany a rozhodovat o tom bez toho, aniž by byl dotyčný na jednání pozván a měl možnost se hájit? A opravdu si myslíte, že to jak se vyjadřuje Svoboda je důvod, proč vám klesají preference? Já teda nevím, ale mě jste zklamali tím, jak nás necháváte na holi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…