Prezident Zeman měl v Bělehradě utajenou návštěvu. Umělce, který chtěl odejít ze studia Emmě Smetaně

10.09.2019 21:34

VÍME PRVNÍ Prezident Zeman právě během své návštěvy Srbska ve svém hotelu v Bělehradě přijal světově proslulého srbského režiséra Emira Kusturicu. Akce nebyla veřejně v programu. Schůzku potvrdil i mluvčí prezidenta.

Prezident Zeman měl v Bělehradě utajenou návštěvu. Umělce, který chtěl odejít ze studia Emmě Smetaně
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Prezident Zeman se v Bělehradě setkal s režisérem Emirem Kusturicou. Reportér ParlamentníchListů.cz viděl umělce v prezidentově hotelu, když na schůzku přicházel.

Setkání také potvrdil mluvčí prezidenta republiky, když na Twitteru zveřejnil fotku přímo ze schůzky.

 

 

Emira Nemanja Kusturicu, světově uznávaného režiséra a srbského patriota, navrhla také skupina zákonodárců do seznamu kandidátů na státní vyznamenání. Setkání prezidenta s filmovým režisérem pak značí, že Miloš Zeman by mohl návrhu vyhovět.  

Kusturicovo ocenění podporovali například poslanci Jaroslav Foldyna z ČSSD a Václav Klaus.

Hlava státu dnes zahájila státní návštěvu Srbska. Do Bělehradu ho doprovázejí čtyři čeští ministři, zároveň na Balkán míří asi padesátičlenná podnikatelská delegace. Český prezident v Bělehradě zůstane do čtvrtka.

V České republice se Kusturica kromě své originální filmové tvorby stal známým také díky rozhovoru, který v březnu 2017 vedl na DVTV s tehdy začínající Emmou Smetanou, která režisérského barda přiváděla střídavě k pobavenému úsměvu a k rozčílení.

Hned na úvod tvrdě odmítl slova Emmy Smetany, že se s ním evropští filmaři odmítají bavit, protože podporuje Vladimira Putina. Hned poté moderátorce připomněl, že za humanitární mise USA kvůli Kosovu v roce 1999 Srbové velmi trpěli a z užívaných kazetových bomb má dnes řada obyvatel země rakovinu.

Když poté začal mluvit o válečnických choutkách Západu proti Východu, začala moderátorce docházet trpělivost a připomněla mu, že řekl, že by svůj dvorek klidně poskytl na ruské rakety. Moderátor jí se smíchem vysvětlil, že to byl žert, a pak se jejím otázkám otevřeně smál čím dál častěji.

To hvězda DVTV snášela zjevně těžko a naopak zvýšila jízlivost svých dotazů. Po dvaceti minutách velmi ostrého rozhovoru Kusturica poznamenal, že „to vypadá, jako kdybych hovořil s někým z amerického ministerstva zahraničí, a ne s občanem České republiky“, a pohrozil odchodem ze studia.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: sla

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

18:04 „Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

Vše začalo zhruba před čtyřmi lety, kdy se oba výrazní politici vsadili o astronomických deset milio…