Prezident Zeman měl včera ještě jeden projev. A u toho už kamery nebyly

29.10.2017 14:20

Prezident Miloš Zeman v den nejvýznamějšího svátku našeho státu na Pražském hradě vyznamenal 39 osobností. Poté, co skončil oficiální ceremoniál, se ve slavnostních hradních prostorách konala tradiční recepce, kde hlava státu vystoupila s dalším projevem. Přidal se i exprezident Václav Klaus. Oba projevy jsme pro vás zaznamenali.

Prezident Zeman měl včera ještě jeden projev. A u toho už kamery nebyly
Foto: ReproFoto: ČT24
Popisek: Prezident Miloš Zeman udělil státní vyznamenání.
reklama

Legionáři, váleční veteráni, slavní umělci, vědci, podnikatelé i světoví státníci. Výběr těch, kteří 28. října ve Vladislavském sále Pražské hradu z rukou prezidenta převzali státní vyznamenání, byl letos skutečně široký. Oceněno bylo 39 lidí.

  • Podrobné infromace najdete ZDE

Po zhruba hodinovém slavnostním ceremoniálu se hosté z historií dýchajícího Vladislavského sálu přesunuli do dalších reprezentačních prostor Hradu. Tradiční státní recepce se jako vždy konala ve Španělském sále, Rudolfově galerii a dalších prostorách.

Právě ve Španělském sále probíhalo další „dějství“ velkolepých oslav 99. výročí založení samostatného československého státu. Před stovky a stovky shromážděných hostů předstoupil prezident republiky Miloš Zeman s dalším, byť kratším projevem.

V něm se prezident zaměřil spíše na aktuální politickou situaci v Česku a mluvil o volbách. „Když jsem včera přijímal zahraniční velvyslance, řekl jsem jim, že v České republice právě skončila občanská válka. Na jejich tvářích jsem viděl nepochopení a tak jsem dodal, že pod občanskou válkou rozumím i volební kampaň. S tím, že sice ve volební kampani, alespoň ve střední Evropě, neteče krev, ale nepochybuji o tom, že zde byly slzy. Některým to přeju!“ řekl s náznakem šibalského úsměvu Zeman a vysloužil si postlesk.

„Nicméně prezident má být nestranný, a proto bych především vám chtěl říci, že v dalším jednání se budu řídit dvěma principy. Za prvé, že vítěz má mít právo sestavit vládu. Za druhé, že chce-li být vítěz úspěšný, musí být tolerantní a velkorysý. Oba dva principy se někdy tlučou. Ale pokud někdo dokáže tyto dva principy skoublit, bude úspěšný. A já přeji těm, kdo zvítězili ve volbách, aby v sobě našli dostatek tolerance a velkorysosti a aby tím byli úspěšní,“ dodal Miloš Zeman.

Zazněla ale i další slova, tentokrát od Zemanova předchůdce v úřadu, Václava Klause, který se rovněž slavnostního večera spolu s manželkou Livií zúčastnil. Dříve, než prezident Klaus začal mluvit, zazněl sálem smích poté, co mikrofony na pódiu zachytili větu „dejte mu taky víno“. Autorem výroku byl Miloš Zeman, který zjistil, že Václav Klaus v ruce nemá skleničku.

„Dovolte mi, abych vás také pozdravil v tento den, který je naším nejvýznamnějším svátkem. Myslím, že to je chvíle vážná a významná, a protože jste vy všichni tady, dokazuje to, že to přesně tak cítíte. Nebudu komentovat projev pana prezidenta, protože bych musel pronést půlhodinový projev opačného gardu a v opačném stylu a to by se určitě nehodilo a pokazilo by to atmosféru a náladu. Takže pěkně děkuji za možnost vystoupit, pozdravit vás a přeji pěkný večer,“ řekl hostům Václav Klaus.

Po projevech a oficiálním přípitku byla zahájena recepce. Účastnili se politici, představitelé státních institucí, bezpečnostních sborů, spolků, církví a dalších významných organizací. Pochopitelně nechyběli ani ti, kteří získali státní ocenění v předchozích letech. Nechyběli ani nové politické hvězdy, které se v letošních volbách dostali do Poslanecké sněmovny, například šéf Pirátů Ivan Bartoš s manželkou.

Hvězdou večera byl bez pochyb šéf vítězného hnutí ANO a budoucí premiér Andrej Babiš. Ten na Pražském hradě se svou manželkou Monikou zůstal až do samého konce. Odejít vlastně ani nemohl. Kamkoli se přesunul, okamžitě se kolem něho začaly shromažďovat desítky lidí, aby mu gratulovaly k drtivému volebnímu vítězství.

Na Babiše se doslova stála fronta. Prakticky každý mu chtěl aspoň podat ruku, říci jednu dvě věty a vytofit se s ním. Tolik selfíček s lidmi všech věkových kategorií absolvoval předseda hnutí ANO snad jen během volební kampaně. Jak Babiš prozradil v nedělní Partii na TV Prima, kromě těchto společenských poviností ještě stihl jednat se slovenským premiérem Robertem Ficem, který byl rovněž na Hradě, a s německým exkancléřem Gerhardem Schröderem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …