Prezident Zeman odpálil před kamerou šrapnel. Toto se opravdu nečekalo

20. 4. 2017 21:39

Prezident Miloš Zeman již tradičně promluvil k občanům z obrazovky TV Barrandov a okomentoval dění uplynulého týdne doma v Česku i ve světě. Hlavu státu zpovídala manželka hradního kancléře Alexandra Mynářová a Zeman hned v úvodu pořadu udělal to, co slíbil už minulý týden. Odpálil šrapnel.

Prezident Zeman odpálil před kamerou šrapnel. Toto se opravdu nečekalo
Foto: ReproFoto: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov.

Minulý týden prezident Zeman slíbil, že dnes „odpálí šrapnel“. „Poté, co jsem oznámil, že nepovedu žádnou volební kampaň, moje okolí hledalo někoho, kdo povede moji volební kampaň. A rozhodli se, že to bude moje žena. Tím pádem veškeré dotazy na volební kampaň adresujte na moji ženu a mě se ptejte na otázky domácí a zahraniční politiky,“ ohlásil Zeman. Jeho žena s tím prý souhlasila.

Alex, to by nebylo nic pro mě

„Já neznám manželku, která by podporovala svého muže tím, že by se stala šéfkou volebního týmu. A protože jsme spolu přes dvacet let, tak si myslím, že je to krásný důkaz solidarity,“ doplnil Zeman, který byl prý jejím souhlasem s vedením volebního týmu hluboce dojat a poctěn. Roli první dámy prý Ivana Zemanová zvládá velmi dobře. „Jestli má první dáma vymetat mejdany, Alex, tak to není nic pro mě. Ale protože znám svoji ženu, tak vím, že nebude vymetat mejdany a raději bude chodit do dětských domovů,“ konstatoval prezident.

V pondělí 24. dubna odstartuje sběr podpisů voličů ve prospěch prezidenta Zemana. Prezident vyzval občany, aby jen neseděli u televize a dali podpis buď jemu, nebo některému protikandidátovi, podstatné ovšem je, aby se zvedli z gauče. „Když to neudělají a zůstanou doma, tak vlastně dají svůj hlas tomu kandidátovi, který nakonec vyhraje,“ připomněl host pořadu.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Osobně by byl Zeman raději, kdyby se finanční limit na volební kampaně snížil ze současných padesáti milionů na přibližně deset milionů. „Snižme těch padesát milionů, dejme tomu, na deset, aby ti, kteří sbírají podpisy, měli na kávu a na kelímek piva, a ne aby mohl někdo manipulovat občany. Víte, co je to spin doktor? To je někdo, kdo ovlivňuje média, aby vystupovala ve prospěch určitého kandidáta,“ řekl prezident.

Následně se Miloš Zeman profiloval jako tradiční zastánce rodiny. „Se svou paní jsem v manželství dvacet let a mohu vás ujistit, že toto manželství do konce života vytrvá, jen neříkám, jestli dokonce života jejího, nebo mého,“ podotkl prezident, který se počítá mezi zastánce tradiční rodiny.

„Druhá věc je, že já nesdílím příliš názor, že partnerství osob stejného pohlaví je vhodné pro výchovu dětí. Výchova stojí na roli otce a matky. Když máte dva otce, nebo dvě matky, není to přesně ono,“ zaznělo z úst prezidenta.

Jako zastánce rodiny také vítá zavedení týdenního volna pro čerstvé otce. Týden je však podle Zemana málo, přiklání se nejméně ke dvěma týdnům. Současně s tím prý věří, že od jistého věku mají rodiče nechat na dítěti, jak se rozhodne v záležitostech vlastního studia. Narážel tím na fakt, že si jeho dcera Kateřina vybrala studium antropologie ve Velké Británii. Zeman sice studium antropologie opakovaně kritizuje, ale respektoval svobodnou vůli své dcery. „Pokud nerespektujete svobodnou vůli svého potomka, tak v podstatě pácháte zločin,“ prohlásil tvrdě prezident.

Šestnáctiletý mladík rozhoduje

Stranou jeho pozornosti nezůstal ani neúspěch spisovatelky Lenky Procházkové, která z vůle senátu nezasedne v Radě Ústavu pro studium totalitních režimů.

„Já budu zase trochu provokativní. Podívejte se, kolik je v senátu chartistů. Zjistíte, že pokud je tam vůbec někdo, tak je to naprostá menšina. Paní Procházková byla chartistka, stejně jako byl v jiné době Karel Srp. Já si myslím, že některé senátory pronásleduje komplex viny. Oni byli zbabělí, když o něco šlo, a dnes rozhodují o chartistce Procházkové.“

„Mimochodem, já jsem nedávno do podobné pozice jmenoval Karla Srpa a tu instituci vede člověk, kterému bylo v roce 1989 16 let,“ rýpl si prezident v narážce na svůj návrh jmenovat Karla Srpa do etické komise ČR. Ta má zásadní slovo v hodnocení protikomunistického odboje. V čele komise stojí magistr Jiří Kaucký, který se narodil v roce 1973. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy.

Generálové se připravují na minulou válku

Ve druhé polovině pořadu se věnoval např. rozpočtu ministerstva obrany. „Abych se trochu pochválil, tak když jsem já byl premiérem, a to byla krize, tak jsme měli výdaje na obranu nad dvěma procenty HDP. Jde to i v době krize. Těm, kteří dnes říkají, že to nejde, bych vzkázal: neříkej, že to nejde, řekni, že to neumíš.“

Jiná věc podle Zemana je, že se generálové rádi připravují na minulé války. Občas prý čeká, kdy k němu doputuje návrh na obnovu jezdectva, prozradil s nádechem ironie. „Já si především pozvu velitele našich leteckých ozbrojených sil a proberu s ním otázku nákupu dronů.“

Turecko a Velká Británie

Došlo také na zahraničněpolitické otázky. Miloš Zeman se dotkl výsledků tureckého referenda, v němž byly posíleny pravomoci prezidenta země půlměsíce Recepa T. Erdogana.  

„Já se musím už podruhé pochválit, že jsem už v minulém pořadu predikoval takový výsledek, ale překvapilo mě, že tento výsledek byl tak těsný. Já jsem odhadoval tak 55 procent. Já jsem zastáncem referend, ale ne hysterických kampaní ... a vymývání mozků... Lidé by se měli rozhodovat v klidu na základě zdravého rozumu,“ zdůraznil Zeman.

Než se rozloučil s diváky, věnoval se i vyhlášení předčasných voleb v Británii. Theresa Mayová podle prezidenta poměrně riskuje, když volby vyhlašuje tak krátce po hlasování o vystoupení z EU. „Lidé, kteří byli proti Brexitu, to dnes mohou konzervativní straně pěkně vrátit. Kromě toho tady máte Skoty, kteří usilují o svou nezávislost. Být na místě premiérky Mayové, tak bych to neriskoval,“ řekl host.

Poslední slova Zeman znovu věnoval své choti. Až bude v Česku vystupovat ruský armádní sbor Alexandrovci, prezident bude ještě v Číně, takže na pražské vystoupení určitě nedorazí. Jeho žena by ale mohla. „Moje žena ráda chodí na koncerty Alexandrovců, a pokud mě nebude doprovázet do Číny, tak je možné, že půjde na koncert místo mě,“ zaznělo z úst hlavy státu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Miloš Polák

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirátka Krausová napsala nevídaný mail o své kolegyni, který se neměl dostat mezi lidi: „Ať si políbí p*del, zas*aná pí*a…“

16:48 Pirátka Krausová napsala nevídaný mail o své kolegyni, který se neměl dostat mezi lidi: „Ať si políbí p*del, zas*aná pí*a…“

„Já s tímhle končím, ve straně plné kreténů, kteří mají větší slovo, než normální lidi, pracovat neb…