Prezident Zeman promluvil z tisku. Podpořil na Hrad oba Klause a potupil starostu Novotného

07.12.2019 9:10

Prezident Miloš Zeman se v rozhovoru pro MF Dnes vyjádřil mimo jiné k premiérovi Andreji Babišovi, jenž je opět mezi stíhanými, a ke svému zdraví.

Prezident Zeman promluvil z tisku. Podpořil na Hrad oba Klause a potupil starostu Novotného
Foto: Repro ČT
Popisek: Prezident Zeman ve sněmovně komentuje státní rozpočet

Zeman se úvodem vyjádřil k abolici pro premiéra Andreje Babiše. V minulosti o ní hovořil jako o jedné z možností. Andrej Babiš ji však odmítá, i z toho důvodu tak Zeman uvádí, že není technicky možné ji provést. Musel by ji totiž spolupodepsat – nebo jiný pověřený člen vlády. 

„V tomto konkrétním případě zatím pro abolici ani nevidím důvod. Z toho prostého důvodu, že nejvyšší státní zástupce zaprvé zastavil trestní stíhání u rodiny Andreje Babiše, zadruhé ponechal doktora Šarocha jako dozorujícího státního zástupce. No, a zatřetí vyzval policii, ať tento případ došetří. Abolice není od toho, aby prezident zasahoval do práce policie. Takže jsme se s Andrejem Babišem velmi přátelsky dohodli, když jsme si ve středu telefonovali, že abolice nebude,“ poznamenal Zeman.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Rozhodnutí nejvyššího žalobce Pavla Zemana v celé věci hodnotí jako korektní. „Protože pokud má pocit, že se v tom vyšetřování něco opomnělo, ať se to vrátí na začátek a ve vyšetřování se pokračuje. Proti tomu ani prezident nemůže důvodně protestovat,“ sdělil Zeman.

Své pak řekl i k bruselskému auditu, jenž řeší možný střet zájmů premiéra Andreje Babiše. „Mnoho novinářů si spletlo auditory s Evropskou komisí. Takže bych vám rád sdělil, že to je zpráva auditorů, nikoli zpráva Evropské komise,“ zdůraznil Zeman. Na otázku, zda by měl za případnou škodu nést odpovědnost stát, Zeman odpovídat nechtěl. Chce počkat, až škoda bude skutečně vyčíslena. 

Prozatím by pak podle jeho názoru Babiš neměl opouštět funkci. Tento návrh opozice vnímá jako dětinský. Premiér dle jeho slov totiž opouští svoji funkci na základě výsledku voleb. 

Když se hovořilo o Zemanově zdraví, Zeman se pochlubil, že přibral – už čtyři kila. „Když jsem občas v Lánech a mám takzvaný pyžamový den, tak se cítím výborně. Ale protože moji přátelé mají pocit, že mám být více vytížený, tak samozřejmě musím pracovat, plnit prezidentské povinnosti. Zrovna dnes mi přivezli novou verzi mého programu a v několika volných dnech se náhle objevilo buď jmenování velvyslanců, rektora, nebo co všechno. Nu, tak jsem pokrčil rameny, řekl si, že jsem prezident a musím pracovat. A o to více se budu těšit na pyžamový den,“ sdělil Zeman, jenž chce ve své funkci setrvat do konce mandátu. Podotkl, že v případě prezidentské kandidatury by se nebránil ani jménu Václav Klaus. A to jak starší, tak mladší – u toho by si docela přál, aby se jeho Trikolóra dostala do parlamentu. 

Závěrem se pak Zeman vyjádřil k vystoupení řeporyjského starosty Pavla Novotného v ruské televizi. Novotný chce v městské části Prahy postavit památník vlasovcům, což se Rusům hrubě nelíbí. „Něco jiného je seriózní historická diskuse a něco jiného jsou hysterické akce typu multikára před ruským velvyslanectvím,“ sdělil Zeman a dodal, že není psychiatr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Voda v plicích! Na vzduchu to přežije 120 hodin. Myjte si ruce! Britský lékař natočil výbušné video o viru z Číny

19:24 Voda v plicích! Na vzduchu to přežije 120 hodin. Myjte si ruce! Britský lékař natočil výbušné video o viru z Číny

Lékař John Campbell působící na univerzitě v britském Brightonu a rovněž amatérský youtuber se ve sv…