Prezident Zeman ukončil cestu do Izraele, navštívil kibuc u Pásma Gazy

28.11.2018 19:45

Prezident Miloš Zeman dnes ukončil cestu do Izraele návštěvou hranice židovského státu s palestinským Pásmem Gazy. Společně s manželkou Ivanou měli možnost podívat se do tunelu, který vybudovali palestinští radikálové. Poté navštívili kibuc Nachal Oz, informoval na Twitteru Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident Zeman ukončil cestu do Izraele, navštívil kibuc u Pásma Gazy
Foto: archiv
Popisek: Prezident Miloš Zeman v izraelském parlamentu
reklama

„Pan prezident a jeho paní se vrtulníkem izraelské armády přepravili z Jeruzaléma na hranici Izraele s Pásmem Gazy. Měli možnost navštívit tunel, který teroristé vybudovali z Gazy do Izraele,“ napsal k programu posledního dne návštěvy Ovčáček. „Následovala návštěva kibucu Nachal Oz, který je nejčastěji ostřelován teroristickým Hamásem,“ dodal.

Prezident v kibucu zasadil památeční strom kousek od místa, kde nedávno dopadla raketa vyslaná palestinskými radikály.

Zeman do židovského státu přiletěl v neděli. Položil květiny u hrobu významného sionisty Theodora Herzla a večer se setkal s podnikateli. V pondělí v projevu v izraelském parlamentu – Knesetu – slíbil, že udělá vše pro to, aby se otevřela česká ambasáda v Jeruzalémě. Prezidentovi Reuvenu Rivlinovi předtím při setkání řekl, že nevidí Pásmo Gazy jako nezávislý stát, protože tamější vládní hnutí Hamás vnímá jako teroristickou organizaci.

V úterý český prezident a izraelský premiér Benjamin Netanjahu v Jeruzalémě otevřeli Český dům. Netanjahu při té příležitosti navrhl, aby se znovu se Zemanem setkali příští rok v Praze a ve stejném roce otevřeli také ambasádu v Jeruzalémě.

Vztahy mezi Izraelci a Palestinci se v posledních měsících opět vyostřily. Při nedávném ostřelování bylo z Pásma Gazy vypáleno na Izrael přes 400 raket. Palestinci v Gaze od konce března a většinou v pátek u hranice se židovským státem protestují proti izraelské blokádě a za možnost vrátit se na území, která byla kdysi domovem jejich předků, ale dnes leží v Izraeli. Izraelští vojáci při protestech dosud zastřelili přes 200 Palestinců. Zabit byl jeden izraelský voják. Izraelská armáda hájí použití ostrých nábojů s tím, že brání své území. Palestinci při protestech házejí na vojáky kamení, zapalují pneumatiky nebo posílají přes hranici zápalné balonky s hořlavinami.

Pásmu Gazy vládne od roku 2007 radikální hnutí Hamás, které vedlo proti Izraeli tři války. Hamás tvrdí, že protesty budou pokračovat, dokud Izrael blokádu neukončí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zakázat komunisty a další! O to v podstatě jde, přiznali z Milionu chvilek. Jenže...

12:21 Zakázat komunisty a další! O to v podstatě jde, přiznali z Milionu chvilek. Jenže...

Spolek Milion chvilek pro demokracii přišel s další výzvou, kterou už podepsala řada známých tváří. …