Prezident Zeman v Číně. Někde vám ukáží jen výstup u klavíru, u nás se dočtete o všem, co absolvuje

05.11.2018 21:26

REPORTÁŽ Opakovaná setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, ruským premiérem, slavnostní večeře, otevření českého stánku na čínském importním veletrhu, jednání s představiteli provincií či vedením státní společnosti CITIC. To všechno má za sebou český prezident Miloš Zeman na své už čtvrté čínské misi. Prezident dokonce překvapil státníky, když jim zahrál na klavír.

Prezident Zeman v Číně. Někde vám ukáží jen výstup u klavíru, u nás se dočtete o všem, co absolvuje
Foto: Hanka Brožková KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman na státní návštěvě Číny

Anketa

Dokončí podle vás Miloš Zeman své prezidentské funkční období?

92%
8%
hlasovalo: 9996 lidí

Po zhruba dvanáctihodinovém letu armádním speciálem z Prahy do Šanghaje se prezident Zeman v čínské ekonomické metropoli ihned pustil do práce. Zavítal na slavnostní večeři s čínským protějškem Si Ťin-pchingem, kterého po letech setkávání a spolupráce označuje za svého přítele.

Mezitím začal program i dalším českým delegacím. Podnikatelé byli na setkání v hotelu Mandarin Oriental uvítáni prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým, nový ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček v muzeu věnovaném památce židovských uprchlíků odhalil pamětní desku.

Šanghaj totiž na počátku druhé světové války přijala židovské běžence i z Československa, kteří si útěkem ze své vlasti zachránili život. V opačném případě by je čekal stejný osud jako šest milionů dalších Židů. Skončili by v koncentračních táborech. Místo toho úspěšně zakořenili v Šanghaji a dnes zde mají svou pamětní desku.

Během hlavního dne zavítal český prezident na slavnostní zahájení čínského importního veletrhu, kde se pozdravil se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Ten s ním následně zavítal na otevření českého stánku na zdejším expu, čehož se zúčastnil také ruský premiér Dmitrij Medveděv. Miloš Zeman oba, ale i členy svého doprovodu překvapil, když usedl ke klavíru a začal hrát. Později zase recipročně navštívil čínský národní stánek.

 

 

Prezident Zeman má v Šanghaji program ještě v úterý, kdy zahájí česko-čínské obchodní fórum a setká se s guvernérem provincie Hebei, se kterým následně poobědvá. V plánu je rovněž jeho setkání s českými novináři, kteří ho na cestě doprovázejí. Před nimi by měl pohovořit o výsledcích svých jednání.

Prezidenta republiky na cestě do Číny doprovázejí jeho manželka Ivana a hned čtyři členové vlády. Ministr zemědělství Miroslav Toman, ministr dopravy Dan Ťok, ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková a už zmíněný ministr zahraničí Tomáš Petříček. 

Kromě nich s hlavou státu do Šanghaje přicestovalo zhruba sedm desítek českých byznysmenů pod vedením Vladimíra Dlouhého. Mezi zástupci českých firem jsou třeba zbrojař Jaroslav Strnad nebo expremiér Petr Nečas. Velikost české delegace je taková, že musely letět oba armádní airbusy.

Do Prahy by se hlava státu s doprovodem měla vrátit v úterý pozdě večer. Podnikatelská delegace zůstává déle a podívá se i mimo Šanghaj.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…