Prezident by měl projevit úctu univerzitám a jejich svobodě, míní Dvořáková

20.05.2013 18:58

Politoložka Vladimíra Dvořáková, předsedkyně Akreditační komise ČR, v pondělním Interview ČT24 v zásadě podpořila docenta Martina C. Putnu v jeho sporu o jmenování profesorem prezidentem Milošem Zemanem. Pokud prezident má závažné důvody k odmítnutí jmenování, měl by je sdělit. V opačném případě by měl ctít akademické svobody, které se vyvíjí už stovky let. Nakonec zavzpomínala také na komunistického prezidenta Gustava Husáka.

Prezident by měl projevit úctu univerzitám a jejich svobodě, míní Dvořáková
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková

„Prezident by na to právo měl, kdyby existovaly nějaké závažné důvody. Např. kdyby věděl o tom, že se kandidát na profesora dopustil plagiátorství,“ míní Dvořáková. "Pakliže neexistuje takový zásadní důvod, v zásadě nemá právo jmenování profesora odmítnout, protože tím zasahuje do autonomie vysokých škol,“ míní Dvořáková.

Ohrožení svobody

Politoložka v této souvislosti poznamenala, že prezident při jmenování profesorů zastupuje roli notáře a jmenováním potvrzuje, že kandidát na profesora splnil potřebné náležitosti pro jmenování profesorem. Zdůraznila navíc, že akademické svobody existují v podstatě od středověku, a jako takové přispěly k formování evropské kultury. Tím, že prezident jmenuje profesory, tak také vyjadřuje úctu této roli univerzit. Vzpomeňme si, že vždy, když byla svoboda ohrožena, tak se jako jedny z prvních zavíraly právě univerzity.

Pokud prezident nějaké zásadní důvody sdělí, je Akreditační komise připravena prověřit odborné práce pana Putny, ale pokud tyto zásadní důvody nesdělí, rozhodně žádná kontrola neproběhne. Pokud je důvodem k nejmenování Putny homosexualita, považuje to Dvořáková za neuvěřitelné. Ale i pokud jde jen o nevhodný transparent, je podle Dvořákové třeba zavzpomínat na to, že se poměrně nelichotivě vyjadřoval Ladislav Bátora.

Snad jen Gustav Husák

Politoložka se zastala také ministra školství Petra Fialy, jenž nechce do sporu příliš vstupovat. Podklady ke jmenování profesorem nepředkládá ministr, ten je spíše prostředníkem jdoucím za prezidentem.

Dvořáková také prohlásila, že si nevybavuje případ, kdy prezident odmítl profesora jmenovat. Naposledy se tak stalo snad v době, kdy byl prezidentem komunistický politik Gustav Husák. Ten odmítl jmenovat profesorem akademika, který popisoval Slovenské národní povstání poněkud jinou optikou než sám Husák.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…