Prezident už mohl být po smrti! Zdrcující slova bezpečnostního experta, který ukazuje na konkrétní chyby ochranky při útoku extremistky na Zemana

13.01.2018 11:50

Na prezidenta Miloše Zemana se v pátek odpoledne ve volební místnosti v Praze 13 vrhla obnažená aktivistka hnutí Femen. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora je incident významným pochybením ochranky, uvedl pro Právo. Podle něj ochranka situaci zásadně podcenila. Naopak podle ministra vnitra či podle ředitele Ochranné služby Policie ČR zásah ochranky byl profesionální.

Prezident už mohl být po smrti! Zdrcující slova bezpečnostního experta, který ukazuje na konkrétní chyby ochranky při útoku extremistky na Zemana
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Zeman při projevu na Hradě

„Prezidentovi muži měli volební místnost v první řadě prověřit. Kdyby tak udělali, nemuselo k incidentu vůbec dojít,“ říká pro Právo expert na bezpečnostní otázky Šándor. Podle něj ochranka prezidenta, která ho doprovázela, se nacházela jen po jedné straně prezidenta. Na pravé straně, která byla volná, tak vznikl podle něj prostor pro útok.

Šándor vidí pochybení i v důkladné kontrole prostor před příchodem prezidenta, která se podle něj neuskutečnila řádně. „Lze naprosto legitimně vyčíst ochrance to, že přivedla prezidenta do volební místnosti, aniž by přesně věděla, kdo v ní je. Přítomné měla ochranka dopředu zkontrolovat, novináře přes novinářské průkazy, ženu by takto odhalili,“ popsal Šándor a připomněl, že ve volební místnosti bylo přibližně 50 lidí. Aktivistka se nacházela mezi novináři. Ochranka v počtu 6 bodyguardů prozkoumala prostor, ale novináře nekontrolovala. To je dle bezpečnostního experta další klíčové pochybení.

Anketa

Dělá Zeman dobře, když nechodí do debat s protikandidáty?

hlasovalo: 13487 lidí
Naproti tomu šéf Ochranné služby Policie ČR Jiří Komorous si myslí, že ochranka nepochybila. „Dobrá práce ochranky,“ řekl na adresu ochranné služby. Stejného názoru je i ministr vnitra Lubomír Metnar: „Považuji ten zákrok za profesionální,“ myslí si.

S těmito názory ale Šándor zásadně nesouhlasí a vyjmenovává dále rizika: „To, že útočnicí byla ukrajinská prsatice, a ne muž s dýkou nebo s pistolí, je zásadní. Jinak bychom tu měli státní pohřeb,“ domnívá se Šándor.

K incidentu se přihlásila skupina Femen, ke které šestadvacetiletá Anželina Diašová, ukrajinské národnosti, patří. Aktivistce hrozí trest až dva roky odnětí svobody. Policie případ vyšetřuje pro podezření z trestného činu výtržnictví. „Do rozhodnutí samosoudce bude žena umístěna do cely předběžného zadržení,“ řekl pro Právo mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: sla

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Někdo zaplatil za fotografii Babiše z října 2013. A potom? Obnažené holky, šestky silikony, bradavky jak na dlani

11:35 Někdo zaplatil za fotografii Babiše z října 2013. A potom? Obnažené holky, šestky silikony, bradavky jak na dlani

Andrej Babiš je dalším významným mužem, který je obětí virtuálního útoku na sociální síti, jako se t…