Prezident vyzval k urychlení vyšetřování výbuchů skladů ve Vrběticích

15.10.2015 14:44

Prezident Miloš Zeman vyzval k urychlení vyšetřování loňských výbuchů dvou muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Obává se, aby se neztratily důkazy, uvedl při své dnešní návštěvě muničního areálu. Hlava státu už ve středu řekla, že dva výbuchy v krátké době za sebou nejsou náhodné a že se zřejmě jedná o úmyslný trestný čin.

Prezident vyzval k urychlení vyšetřování výbuchů skladů ve Vrběticích
Foto: Daniela Černá
Popisek: Zapáskovaná oblast ve Vrběticích
reklama

„Naprosto chápu pyrotechniky, kteří nechtějí riskovat svůj život pro čištění území, protože život je to nejcennější, co máme. Na druhé straně bych si velice přál, aby se už konečně ohledalo místo činu, protože tím vlastně začíná jeho vyšetřování,“ řekl prezident. Vyjádřil obavu, aby po dlouhé době od výbuchů nebyly některé důkazy znehodnoceny.

Když se práce neurychlí, nikdo nebude vědět, kdo výbuchy způsobil

„Když ohledáte místo činu až po roce, případně po ještě delší době, hrozí nebezpečí, že se k nějakým důkazům nedostanete. Chtěl bych proto velice apelovat, jestli by se právě tyto práce mohly urychlit. Protože jinak nikdo nebude vědět, kdo to způsobil. Nezapomeňte na to, že tam zahynuli dva lidé,“ doplnil prezident.

Zeman také ocenil to, že obyvatelé postižených okolních obcí situaci snášejí „s určitou trpělivostí a bez hysterie“. Poděkoval také příslušníkům armády, policie a obecně celého integrovaného záchranného systému, kteří ve Vrběticích zasahují. Zeman už ve středu uvedl, že bude s ministry vnitra a financí hovořit o vyplacení odškodnění pro obyvatele i poškozené firmy.

Munice a výzbrojní materiál se odváží od začátku února

Ve Vrběticích vybuchly loni dva sklady s vojenským materiálem včetně munice, které si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Z Vrbětic se zkontrolovaná munice a výzbrojní materiál převáží od začátku února k zákazníkům i do muničního skladu v Květné na Svitavsku.

Podle policejní mluvčí Moniky Kozumplíkové dosud z Vrbětic odjelo přes 400 kamionů s municí. Její odvoz podle policie skončí v prvním čtvrtletí příštího roku. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) byla munice a další materiál dosud vyvezena z 26 skladů a je ještě ve 14 budovách. Pyrotechnická očista areálu ale bude trvat řádově roky a přijde na stamiliony korun. Okruh 1200 metrů od epicenter výbuchů stále střeží policie a armáda.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …