Prezident zubařů v rádiu: Pět set korun za plombu si mohou platit i chudší

19.05.2015 18:39

I chudší občané by si mohli dovolit platit pět set korun za amalgámovou plombu, po čemž volají čeští zubaři. Stačilo by se jen o své zuby starat, pak je pravděpodobnost, že se vám kaz vůbec objeví, velmi malá. V úterní Kauze dne Rádia Impuls o tom mluvil prezident České stomatologické komory Pavel Chrz. Popisoval také, kolik práce zubaře ve skutečnosti stojí.

Prezident zubařů v rádiu: Pět set korun za plombu si mohou platit i chudší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Pavel Chrz, prezident České stomatologické komory v úterní Kauze dne na Rádiu Impuls vysvětloval, proč je třeba, aby pacienti platili i za amalgámové plomby. „Peníze, které jdou do veřejného zdravotního pojištění, nestačí pokrýt základní úkony ani ve výši nákladů,“ konstatoval hned na úvod prezident. Reálně se prý ukazuje, že minuta práce zubaře vyjde na 25 korun, práce s plombou by s tímto propočtem vyšla na 500 korun, ale pojišťovna hradí jen polovinu.

„Já jsem hlavně přesvědčen, že je třeba investovat do prevence. Pokud se o sebe budete dobře starat, pak je pravděpodobnost, že vám vznikne zubní kaz, velmi malá, řekněme jednou za pět let. A já jsem přesvědčen, že i naši chudší spoluobčané si budou moci dovolit zaplatit 500 korun jednou za pět let,“ konstatoval Chrz. Lidé ale k zubaři příliš nechodí. Přitom jsou z veřejného zdravotního pojištění hned dvě preventivní prohlídky ročně.

Zubařů je prý v České republice relativně dost, jen je problém, že nejsou rovnoměrně rozprostřeni. Stahují se do center. Např ve Středočeském kraji vychází asi 2 500 pacientů na jednoho stomatologa. Problém existuje např. i v Děčíně na severu Čech, kde je více než polovina zubařů starší šedesáti let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři politické zásady Jana Hamáčka. Po jejich přečtení pochopíte, co se děje kolem Staňka

9:29 Tři politické zásady Jana Hamáčka. Po jejich přečtení pochopíte, co se děje kolem Staňka

Server Aktuálně.cz se pokusil nahlédnout do duše předsedy ČSSD Jana Hamáčka a jako bájná Sibyla před…