Prezidenti V4 si v pondělí připomenou výročí pádu komunismu

15.06.2014 10:33

Čtvrtstoletí od pádu komunismu ve střední Evropě si v pondělí v Budapešti připomenou prezidenti zemí visegrádské skupiny spolu s německým kolegou Joachimem Gauckem. Příležitostí bude 25. výročí veřejného pohřbu vůdce protikomunistického povstání v roce 1956 Imreho Nagye.

Prezidenti V4 si v pondělí připomenou výročí pádu komunismu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto

Nagy se jako reformní politik v roce 1956 postavil na stranu protikomunistických povstalců a vyhlásil neutralitu Maďarska. Povstání krvavě potlačily sovětské tanky a sám Nagy byl v roce 1958 popraven. Jeho veřejný pohřeb 16. června 1989 se pro Maďary stal jedním ze symbolů reforem, které vedly k pádu komunismu.

„Organizátoři vyzvali občany, aby se při pietním aktu zdrželi politických manifestací a provokativních vystoupení; přesto však někteří řečníci útočili proti přítomnosti sovětských jednotek v zemi, proti SSSR, MSDS a socialismu vůbec," praví se v dobové zprávě ČTK z června 1989. Kulisou veřejného Nagyova pohřbu bylo budapešťské Náměstí hrdinů, kde bylo na katafalcích vystaveno pět rakví s tělesnými ostatky popravného premiéra a jeho nejbližších spolupracovníků. Šestá rakev byla symbolem památky všech těch, kteří zahynuli během povstání.

Pohřbu, který trval jedenáct hodin, se zúčastnilo přes čtvrt milionu lidí. Jedním z řečníků byl tehdy i nynější premiér Viktor Orbán, který jako vysokoškolský student v projevu vyzval k odchodu sovětských vojsk a k likvidaci komunismu. Tři týdny po veřejném pohřbu byl Imre Nagy úředně rehabilitován.

Další vzpomínkové akce budou následovat

Sérii vzpomínkových akcí na konec socialistické éry ve střední Evropě odstartovala před dvěma týdny Varšava, kde ovšem oslavy 25. výročí pádu komunismu zcela zastínily diskuse o ukrajinské krizi a přítomnost amerického prezidenta Baracka Obamy. Ukrajinské téma bude nepochybně i předmětem budapešťských debat prezidentů Jánose Ádera, Miloše Zemana, Andreje Kisky, Bronislawa Komorowského a Joachima Gaucka. Pro Kisku bude budapešťský summit v prezidentské funkci zahraniční premiérou.

Další podobná akce bude následovat 9. října, kdy si prezidenti v Lipsku připomenou výročí masové protestní demonstrace, proti níž vůbec poprvé nezasáhla policie tehdejší NDR. V listopadu sérii uzavřou pražské a bratislavské oslavy 25. výročí konce komunistického režimu v Československu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…