Prezidentova choť si prohlédla zdevastované bývalé lázně Kyselka

13.01.2014 21:28

Mezi 300 až 400 miliony korun bude stát celková oprava objektů zdevastovaného areálu bývalých lázní Kyselka, která potrvá deset až patnáct let. Prezidentově manželce Ivaně Zemanové to dnes při její návštěvě v Karlovarském kraji řekl Vladimír Lažanský, předseda správní rady obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka (o. p. s.), která objekty lázní od loňského března vlastní a opravuje. Na otázky novinářů Ivana Zemanová odmítla odpovídat.

Prezidentova choť si prohlédla zdevastované bývalé lázně Kyselka
Foto: Daniela Černá
Popisek: První dáma Ivana Zemanová

Za loňský rok dala o. p. s. do obnovy lázní 3,5 milionu korun a letos plánuje minimálně 18,5 milionu Kč, které má z loňska. „Když seženeme z darů a dotací 50 milionů korun, tak je určitě využijeme," řekl Lažanský ČTK. Loni se podle něj podařilo všech osm objektů stabilizovat, vyklidit a vyřezat nálety. „Dále se zkultivovalo pítko, obnovil se vodopád, pořídila kopie sochy Mattoniho," řekl.

Nyní se zpracovávají projekty obnovy domů i lázeňského parku

Podle ředitele o. p. s. Miroslava Perouta se budovy vyklízely „částečně archeologicky", kdy se dokonale prohlížely sutiny, aby se mohly v budoucnu podle nich postavit repliky částí domů a interiérů. Zemanová se seznámila s návrhy rekonstrukcí od studentů architektury. Lažanský poukázal na výbornou spolupráci s obcí, památkáři a firmou Karlovarské minerální vody (KMV), která vlastní v obci tři domy a opravuje je. KMV loni darovaly o. p. s. 20 milionů korun.

Nyní se zpracovávají projekty obnovy domů i lázeňského parku. O. p. s. chce být v roce 2015 připravena žádat o peníze EU. „To už musí být jasné, jaké bude využití objektů," uvedl. Všechny objekty včetně pozemků jsou kulturní památky. Společnost také letos osloví velké firmy jako sponzory. „Chtěli jsme ale nejprve předvést, že se projekt nastartoval a že se mediální obraz Kyselky zcela obrátil," uvedl Lažanský.

„Od loňska, kdy se tu začalo něco dít, tu každý den korzují lidé a velmi je to zajímá," řekl starosta Kyselky Aleš Labík. Malá obec s 800 obyvateli se už letos chce na obnově lázní symbolicky podílet. Společnost bude každoročně pořádat v KV Areně benefiční akce, které by měly přinášet hlavní díl peněz na obnovu lázní. „Paní prezidentová by nad nimi mohla například převzít záštitu," uvedl. Na otázku ČTK, zda by ji převzala, Ivana Zemanová neodpověděla.

O. p. s. už vede jednání o tom, aby se hlavní mediální tváří beneficí stal Marek Eben. „Vycházíme z toho, že KMV jsou natolik váženým klientem České televize, která jim jistě neodmítne udělat z našeho 3,5hodinového megakoncertu třeba hodinový sestřih," uvedl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman vede džihád proti ČT? Petr Žantovský je ohromen nad argumentací zaměstnance ČT. I nad slovy dalšího novináře, že žijeme ve válce

5:15 Zeman vede džihád proti ČT? Petr Žantovský je ohromen nad argumentací zaměstnance ČT. I nad slovy dalšího novináře, že žijeme ve válce

TÝDEN V MÉDIÍCH Obrovskou porci demagogie vytasil komentátor Vladimír Mertlík při obhajobě akcí Mili…