Prezidentští kandidáti se bojí falšování petic. Snaží se jistit

14.08.2012 9:13

V první volbě, kde si lidé zvolí svého prezidenta přímo, by se mohly objevit nekalé praktiky ještě dříve, než se vůbec otevřou volební místnosti. Navrhovatelé kandidátů mohou u soudu napadnout pravost podpisů v petičním archu některého ze svých protikandidátů. Píše o tom deník Mladá fronta Dnes.

Prezidentští kandidáti se bojí falšování petic. Snaží se jistit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Fischer nastartoval petiční kampaň na podporu své prezidentské kandidatury

Umožňuje to zákon o přímé volbě prezidenta. Kdyby tedy někdo záměrně chtěl své konkurenty poškodit, stačí, aby sehnal lidi, kteří by do protivníkovy kandidátské petice psali neplatné údaje. Pak by stačilo napadnout petici u soudu. Před takovými spory varoval i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Volební štáby uchazečů o Hrad se tomu snaží předejít. V záloze mají různé způsoby. Například Jan Fischer chce získat rezervu podpisů. "Budeme zjišťovat, zda má petice všechny náležitosti. Pravost údajů však kontrolovat nemůžeme, nemáme přístup k evidenci obyvatel," říká mluvčí Fischerovy kampaně Jana Víšková. Pokusí se tedy získat až desítky tisíc podpisů navíc k požadovaným 50 tisícům.

Budeme dělat namátkové kontroly

Členové týmu Miloše Zemana při sběru podpisů žádají, aby jim lidé ukázali občanský průkaz. "Proto namátkově vyšleme naše lidi na uvedené adresy, aby zkontrolovali, zda jsou údaje v pořádku," vysvětluje místopředseda Zemanovců Josef Baxa. Ovšem připouští, že není moc těch, kteří jsou ochotní průkaz ukázat.

Štáb Vladimíra Dlouhého zase zamýšlí zaslat vzorku lidí, kteří petici podepsali, dopis s prosbou, aby potvrdili svůj podpis a totožnost.

Podle ústavních právníků Jana Wintra a Marka Antoše by případné soudní spory o pravost podpisů mohly být vyřešeny dříve, než se půjde volit. Napsala MF Dnes.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

Důchodová reforma

Tvrdíte, o důchodové reformě jednáte i s laickou veřejností. Jak? Kde? Jsem si ničeho takového nevšiml. A myslíte, že má smysl schvalovat něco, na čem se aspoň z větší části neshodnete s opozicí? K čemu reforma, kterou jiná vláda zase zruší, což už se stalo? Nebylo třeba chybou, že jste s opozicí ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Žádná dohoda nebyla, tvrdí pirát. V zápise něco jiného. Kolem pražských restaurací je dál veselo

4:45 Žádná dohoda nebyla, tvrdí pirát. V zápise něco jiného. Kolem pražských restaurací je dál veselo

Kauza předzahrádek u restaurací v historickém centru Prahy má další vývoj. Snaha o smírné řešení zma…